austria

Muzeum miejskie w Wiedniu

6.1.19

Lubię muzea historyczne. Interesują mnie wszelakie ruiny, dawne wojny, zbroje i miecze. Zdecydowanie bardziej wolę oglądać szable i rapiery niż dawne suknie, ale to przecież normalne, prawda? ;) Pod tym względem w Wiedniu numerem jeden jest Muzeum Historii Wojskowości, jednak to nie jedyne miejsce w austriackiej stolicy, gdzie można się czegoś dowiedzieć o przeszłości - nie zawsze przecież pokojowej - Wiednia. Wien Museum (Muzeum wiedeńskie) znajduje się na Karlsplatz i przez większą część swojej historii znane było jako Muzeum Historyczne Miasta Wiednia. Sama instytucja działa w mieście od końca XIX wieku, choć obecny budynek jest siedzibą muzeum dopiero od 1959 roku. Zawitałam do środka na początku listopada, korzystając z faktu, że w pierwszą niedzielę miesiąca wstęp był darmowy. Odwiedzających było sporo, ale na szczęście interesowali się innymi wystawami niż ja... ;)
Jak się pewnie łatwo domyślić, najbardziej przypadły mi do gustu wystawy na parterze, poświęcone wojnom... ;) Umieszczono tam zbroje, zarówno rycerskie, jak i konne, liczne przykłady broni, zdobyte chorągwie, itp. Oddzielna część wystawy poświęcona była wojnom z Turkami oraz słynnej bitwie o Wiedeń z 1683 roku. Zachwyciłam się tam szczegółowymi mapami z tamtych czasów, przedstawiającymi pozycje obronne i plany oblężenia... Muzeum wiedeńskie posiada ogromną kolekcję historycznych przedmiotów i można to wszystko oglądać w spokoju, bo większość odwiedzających te wystawy omijała, tylko pobieżnie rzucając okiem.
Podczas II wojny światowej Wiedeń bardzo ucierpiał w wyniku nalotów alianckich. Ogromnym zniszczeniom uległa też katedra św. Szczepana - dziś pięknie odnowiona. Spora część ocalonych rzeźb i witraży nie wróciła jednak do świątyni, ale została zdeponowana w muzeum, gdzie możemy je dzisiaj oglądać. Znów czułam się niemalże jak w raju, bo przecież kościoły też uwielbiam zwiedzać, a kolorowe witraże to dla mnie jedna z najpiękniejszych rzeczy w architekturze sakralnej. Tutaj, w Muzeum wiedeńskim, wszystko było niemalże na wyciągnięcie ręki - można się było przyjrzeć szczegółom z tak bliska jak nigdy w kościołach :).
Wśród zwiedzających największą popularnością cieszyła się jednak wystawa na piętrze, zatytułowana Die erkämpfte Republik 1918/19 in Fotografien. W wyniku I wojny światowej upadła monarchia Habsburgów, a w listopadzie 1918 roku utworzono w Austrii republikę. Związanym z tym wydarzeniom z lat 1918-19 roku poświęcono wystawę fotograficzną, którą w muzeum możemy obejrzeć do lutego. Choć wiele zdjęć było ciekawych, przez tę część muzeum przeszłam najszybciej. Po pierwsze, bo to tu zebrały się największe tłumy, a ja jednak zwiedzania w ścisku nie lubię ;). A po drugie, nigdy do mnie nie przemawiały wystawy fotograficzne - przecież zdjęcia zawsze mogę obejrzeć w internecie albo kupić album... Dużo bardziej wolę oglądać przedmioty historyczne i rekonstrukcje, więc uciekłam z sali na kolejne piętro ;).
Najwyższe piętro jest poświęcone czasom bardziej współczesnym niż wojny austriacko-tureckie ;). Znajdziemy tu obrazy słynnych malarzy, dużo pięknie zdobionych przedmiotów codziennego użytku sprzed lat, a także - co znów spodobało mi się najbardziej - rekonstrukcje dawnych austriackich mieszkań, w tym też pokój gościnny architekta Adolfa Loosa.
Dla tych, co chcieliby zobaczyć zmieniający się Wiedeń, w muzeum znajdują się też makiety miasta - zarówno tego sprzed lat, jak i bardziej współczesnego. Centrum Wiednia po powojennych renowacjach wygląda dziś jak żywcem wyjęte sprzed lat, tylko te nowoczesne szyldy i sklepy nieco psują to wrażenie... Na szczęście tego na makietach nie widać ;).
Bardzo fajnym pomysłem jest też pomieszczenie do spotkań z dyrektorem muzeum, które odbywają się tu regularnie. Każdy może wtedy usiąść do rozmowy, zgłosić swoje uwagi i spostrzeżenia i mieć w ten sposób wpływ na dalszy rozwój Muzeum wiedeńskiego. A rozwijać się ono przecież będzie, tak jak i rozwija się samo miasto. Z przyjemnością więc zajrzę tu jeszcze po jakimś czasie, choćby żeby się przekonać, czym zastąpiono czasową wystawę fotograficzną... :)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (130) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram