Advertisement

Main Ad

Austria

Austrię tak na poważnie zaczęłam odkrywać dopiero w 2020 roku - przez pandemię, mimo że mieszkałam tu już od roku 2018. Zawsze jednak korzystałam z tego, że to świetna baza wypadowa na podróże zagraniczne, a gdy już siedziałam na miejscu, to odkrywałam głównie Wiedeń i okolice. Ale jak już zaczęłam jeździć po Austrii, to pokochałam ją jeszcze bardziej ;) Zakładka ta będzie się, mam nadzieję, szybko rozwijać i będę Wam tu polecała coraz więcej ciekawych miejsc w tym pięknym kraju...

Austriacka stolica sama w sobie jest oddzielnym regionem Austrii. A skoro tutaj mieszkam, to i Wiedeń znam zdecydowanie najlepiej ze wszystkich regionów ;). I poświęciłam mu oddzielną zakładkę, dlatego jeśli ciekawi Was, co zobaczyć w Wiedniu - zapraszam tutaj, atrakcje podzieliłam na: pałace i muzea, parki i ogrody, kościoły i kaplice, krypty i cmentarze (to dopiero atrakcje!) oraz po prostu wszystko inne.

Dolna Austria to wszystko to, co otacza Wiedeń - to też mój najczęściej wybierany kierunek na jednodniówki, skoro jest tak blisko... To pobliskie Alpy z przecinającą je, znajdującą się na liście UNESCO koleją w okolicy Semmeringu i przepiękna dolina Wachau. Stolicą regionu jest miasto St. Pölten, ale pełno tu też parków i rezerwatów, zamków i pałacyków. Poniżej znajdziecie parę polecajek, co zobaczyć w Dolnej Austrii :).Przejdźmy zatem do Górnej Austrii, położonej przy granicy z Czechami i Niemcami, której stolicą jest Linz. To tu znajduje się słynne miasteczko Hallstatt, takie popularne jeziora jak Traunsee czy Attersee, w granicach Górnej Austrii znajdziemy też Park Narodowy Alp Wapiennych. To różnorodny region, który dopiero zaczęłam odkrywać, więc zdjęć pod spodem na pewno będzie wkrótce przybywać... :) Mniej znanym miejscem Górnej Austrii, które bardzo polecam, jest miasteczko Steyr.

Burgenland to ciągnący się wzdłuż granicy ze Słowacją i Węgrami pas terenu, którego stolicą jest miasteczko Eisenstadt. Główną atrakcją regionu jest zdecydowanie Jezioro Nezyderskie - dzielone z Węgrami i wpisane na listę UNESCO, jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Wiedeńczyków ;). 
Styria to region, który w wyniku dwudziestowiecznych wojen został podzielony między Austrię i Słowenię. Stolicą austriackiej części jest drugie największe miasto w kraju - Graz. To region, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - ciekawe miasta (centrum Graz jest wpisane na listę UNESCO), piękne zamki, przejrzyste jeziora, wspaniałe góry... To na terenie Styrii położony jest PN Gesäuse, tu znajdziemy Admont ze słynną biblioteką, a miłośnicy czekolady z przyjemnością zajrzą do fabryki Zottera.
Choć stolicą tego regionu jest, naturalnie, Salzburg, nie ogranicza się on tylko do tego miasta ;). Kraj związkowy obejmuje pięć powiatów, a najsłynniejszym - poza samym Salzburgiem - jest niewątpliwie Zell am See. Nie będą się tutaj nudzić zwłaszcza miłośnicy gór i jezior, szczególnie południowa część Salzburga to już naprawdę wysokie Alpy. Ja jeszcze niezbyt dobrze znam te okolice, ale wierzę, że wszystko przede mną... :)
Karyntia - najbardziej na południe wysunięta część Austrii, granicząca ze Słowenią i Włochami, której głównym miastem jest Klagenfurt. To kraina pięknych jezior (z Wörthersee na czele), klimatycznych miasteczek takich jak Villach, wysokich Alp i ośrodków narciarskich. Dla mnie lokalną perełką jest też zamek Hochosterwitz, a kto wie, ilu jeszcze pięknych miejsc w tej okolicy nie odkryłam? :)

Austriacki kraj związkowy obejmuje obszar Tyrolu Północnego (po więcej musicie się wybrać do Włoch ;) ), a jego stolicą jest Innsbruck. To królestwo alpejskich szczytów, wąwozów i jezior, bogata kraina (choćby za sprawą kopalni srebra w Schwaz czy Kryształowych Światów Swarovskiego) z fascynującą historią i mnóstwem zabytków, a do tego te widoki... W Tyrolu byłam póki co dwukrotnie, ale wiem, że na pewno zajrzę tam jeszcze nie jeden raz - to chyba moja ulubiona część Austrii, zaraz po Wiedniu naturalnie ;).Vorarlberg to najbardziej na zachód wysunięty kawałek Austrii, tuż przy granicy ze Szwajcarią i Liechtensteinem. Główne miasto to Bregencja, a sam region jest - niestety - tak daleko od Wiednia, że jeszcze nie miałam okazji tam zawitać. Może trafię kiedyś na Festiwal Sztuk Scenicznych w Bregencji? Póki co odległość jednak robi swoje i Vorarlberg jeszcze czeka na odkrycie przeze mnie... :)

Prześlij komentarz

0 Komentarze