Szwecja

Jak powszechnie wiadomo, Szwecję najłatwiej podzielić na trzy części:
- północną, czyli Norrland (która tak naprawdę obejmuje ponad połowę kraju),
- centralną, czyli Svealand,
- południową, czyli Götaland.

To zacznijmy od góry. Od północy, znaczy się. Norrland - kraina zajmująca prawie 60% powierzchni kraju, a zamieszkana przez zaledwie 12% jego mieszkańców. Zawsze mnie rozbrajało, ilu Szwedów ze Sztokholmu nigdy w życiu nie było dalej na północ niż Uppsala a całe to Norrland to dla nich jakaś dzicz na końcu świata... ;) Północ mnie zawsze ciągnęła, choć mieszkać bym tam nie mogła - za zimno i za nudno. Jednak zdarzyło mi się tam już parę razy zawitać i jedno muszę przyznać - Norrland jest przepiękne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę przyrodę. Zresztą zajrzyjcie tylko do kilku poniższych wpisów właśnie z północnej Szwecji... :)


Potem mamy środek kraju, czyli Svealand, obejmujący 6 krain: Dalarna, Närke, Södermanland, Uppland, Värmland oraz Västmanland. Tutaj całkiem sporo udało mi się już zobaczyć na wschodzie, bo sam Sztokholm jest położony na granicy dwóch krain: Uppland oraz Södermanland. Część przy granicy z Norwegią wciąż jeszcze czeka na moją wizytę tam... Kto wie, kto wie? ;) Poniżej znajdziecie odnośniki do większych miast, jeśli zaś ciekawi jesteście mniejszych miasteczek, zamków, itp w okolicach Sztokholmu, zajrzyjcie tutaj.


No i południe! Południe, czyli Götaland, to kolejny obszar, w którym dane mi już było mieszkać i po którym trochę podróżowałam. Götaland to nie tylko rejony Göteborga, Malmö czy Karlskrony, ale także wyspy: Gotlandia i Olandia. Na południu chyba najwięcej zjeździłam w Skanii... zaś wciąż czekają na mnie Smalandia i Olandia... i sporo innych miejsc ;) Wspominając swojego Erasmusa w Malmö, mogę tylko żałować, że nie prowadziłam jeszcze wtedy bloga - no i że nie miałam lepszego aparatu ;).


Kraje

anglia (3) austria (130) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram