norrland

Rezerwat przyrody Grössjöns

23.10.14

By nacieszyć się trochę jesienią na łonie natury... i zmarznąć nieco bardziej niż trochę, najlepszym miejscem jest rezerwat przyrody Grössjön w Umeå. Jest to stary las, do którego można dotrzeć pieszo (jeśli lubi się dłuższe spacery ;) ) czy na rowerze z centrum miasta, zaś w nim znajduje się też małe jeziorko.
Mogę sobie tylko wyobrazić, jak piękne jest to miejsce latem, ale jesienią również warto je odwiedzić. Jedyne, czego wtedy potrzeba, to ciepłe ubrania i wodoodporne buty, bo ścieżki mogą być pełne kałuż.
Albo czasami drewniane deski kończą ścieżkę... w środku małego jeziorka ;). Kalosze "ocaliły" mnie wiele razy podczas tej krótkiej wycieczki. A poza tym, jak każde "dziecko", świetnie się bawiłam, wskakując do wody ;).
Według strony internetowej Umeå, ścieżka wokół rezerwatu ma około 4 kilometrów. Na szczęście pełno jest znaków, bo zabłądzenie skutkowałoby długim łażeniem bez ścieżek, próbując odnaleźć drogę do wyjścia :).
Zakładam, że w ciągu lata ścieżki są bardziej suche, ale o tej porze roku chodzenie bez drewnianych desek byłoby niemożliwe - w ułamku sekundy utkwiłoby się w błocie!
Idąc szlakiem, docieramy do małego jeziorka w środku (no prawie ;) ) rezerwatu. Z jesiennymi kolorami trawy widoki są naprawdę piękne.
Znajduje się tutaj przyjemne miejsce, by urządzić ognisko i podziwiać przyrodę :). Chociaż przygotowano w tym celu drewno (ogniska, nie oglądania przyrody :P), nie zdecydowaliśmy się rozpalić ognia, jako że nie chcieliśmy spędzić tam zbyt wiele czasu.
Ale po odrobinie łażenia przerwa była bardziej niż potrzebna. Kubek gorącej herbaty i kanelbulle. Ale nie to "zwykłe". Moje ulubione kanelbullar zawierają pistację i są zielone. Jeśli macie możliwość kupna takich, nie wahajcie się ani chwili! ;)
Krótki postój nad jeziorkiem... i, oczywiście, sesja zdjęciowa :). Nie mogę się nigdzie wybrać bez robienia tam wieluuu zdjęć.
I powoli kierujemy się do wyjścia. Jeśli wybieracie się do Umeå, a pogoda jest wystarczająco ładna, by wyjść na dwór, idźcie do rezerwatu przyrody Grössjöns. Warto ;).

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram