sztokholm

Sztokholm widziany z góry

21.2.15

Spacerując po turystycznych dzielnicach Sztokholmu, nie da się nie zauważyć sporej platformy "wystającej" z budynku naprzeciwko stacji metra Slussen. Większa część platformy zajęta jest przez restaurację Gondolen, ale ponad nią znajduje się wolna przestrzeń do spacerowania i oglądania z góry całego centrum miasta.
Wchodząc po schodach od tyłu, zobaczy się niewielką bramę ze słowem "Katarinahissen". Niestety, jak można zobaczyć na pierwszym zdjęciu, Winda Katarina jest otoczona rusztowaniami i nie działa już od 2010 r., kiedy musiała zostać zamknięta z przyczyn bezpieczeństwa. Przy wejściu znajduje się informacja mówiąca "Mamy nadzieję, że Winda Katarina będzie dostępna w przyszłości".
Jakkolwiek platforma nie jest wysoka, rozciąga się z niej miły dla oka widok na Gamla Stan, Ratusz Miejski i całą główną turystyczną okolicę. Niestety, pogodzie daleko było do ideału (choć i tak było znacznie lepiej od tego, czego można oczekiwać po połowie lutego ;) ), więc zdjęcia wyglądają tak szaro... Ale jakoś jestem pewna, że i tak będę jeszcze wchodzić na górę nieraz przy lepszych warunkach, z każdym, kto mnie będzie odwiedzał ;).
Patrząc z platformy na prawo, można zobaczyć wyspę Djurgården wraz z promami kursującymi pomiędzy nią a Slussen.
Robiło się coraz chłodniej, więc zdecydowaliśmy się opuścić ten punkt widokowy i pospacerować trochę po niewielkich uliczkach wokół Slussen. Centrum Sztokholmu jest na swój sposób magiczne :).
A kiedy nadszedł czas, by poszukać miejsca, gdzie można by usiąść i się rozgrzać, weszliśmy do małej kawiarni. Jako że podczas szwedzkiego Tłustego Wtorku (Fettisdagen) nie mogłam nawet pomyśleć o zjedzeniu czegokolwiek słodkiego przez problemy z zębem, to teraz w końcu mogłam spróbować semli - tradycyjnego ciastka z kremem jedzonego tego dnia. Wystarczająco miękkie, bym mogła spróbować i na szczęście nie tak słodkie jak na to wygląda ;).

Podobne posty

3 komentarze

  1. Aaaaaa! Widzę, że odkryłaś "moją" tajemną uliczkę na Slussen!

    OdpowiedzUsuń
  2. You should describe a little bit what semla bun tastes, for instance the nuts cream inside of the bread. I guess it's the best part ;)

    OdpowiedzUsuń

Kraje

anglia (3) austria (130) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram