muzea

Szwedzkie trendy i tradycje

20.5.15

Svenska trender och traditioner - tymi słowami reklamuje się największe w Szwecji muzeum historii kultury. Muzeum Nordyckie (Nordiska museet) znajduje się na wyspie Djurgården i jest zdecydowanie jednym z ważniejszych miejsc do odwiedzenia w Sztokholmie dla tych zainteresowanych szwedzką kulturą i chcących dowiedzieć się nieco więcej.
Co warto wspomnieć na samym początku - Muzeum Nordyckie jest duże. I mówiąc "duże" naprawdę mam to na myśli. Zaglądając tam "na szybko" spędzimy w środku ok. 1-2 godzin. Jeśli chce się poczytać czy posłuchać informacji, odwiedzić wszystkie wystawy... Lepiej się przygotować na spędzenie w środku kilku godzin. I tak nawet się nie zorientujecie, kiedy to zleci ;).
Muzeum jest czynne codziennie od 10 do 17, a bilet kosztuje 100 SEK. Ale poza sezonem (wrzesień - maj) można je zwiedzać za darmo w środowe wieczory (pomiędzy 17 a 20). Przy kasie można wypożyczyć audio-przewodnik (naprawdę polecam to rozwiązanie, bo w ten sposób można się bardzo dużo dowiedzieć, choć ryzykuje się spędzeniem w muzeum całego dnia ;) ) dostępny w kilku językach: po szwedzku, angielsku, sami, niemiecku, hiszpańsku, francusku i rosyjsku.
Jedna z największych wystaw w muzeum nosi tytuł "Potęga mody" i przedstawia ubrania z XVIII, XIX i XX wieku, reprezentacyjne dla różnych grup ludzi. Stamtąd przeszliśmy na kolejną wystawę pt. "Biżuteria", składającą się z ok. 1000 sztuk z różnych epok.
Były też oddzielne wystawy poświęcone zabawkom i domkom dla lalek, zdecydowanie warte szczególnego zwrócenia uwagi na wiele malutkich detali.
Jak wyglądała szwedzka herbatka w XVIII wieku? Co jedzono na śniadanie 100 lat później? Albo może jak nakrywano do stołu podczas XVI-wiecznego obiadu? Zastawy, dekoracje, przykłady jedzenia i napojów - wystawa "Nakrycia stołowe" jest zdecydowanie jedną z ciekawszych w Muzeum Nordyckim.
Moja ulubiona wystawa na pewno przyciągnęłaby każdego choć trochę zaciekawionego szwedzką kulturą. Tylko to jedno słowo w jej tytule wyjaśnia już wszystko: "Tradycje". Przedstawiono tam nie tylko najpopularniejsze szwedzkie święta - zarówno państwowe, jak i religijne, ale też pokazano, jak Szwedzi świętują inne specjalne okazje, jak chociażby ukończenie szkoły czy pogrzeb.
Inna część muzeum jest poświęcona Laponii i kulturze Sami. Jedną z ostatnich wystaw, na jakie natrafi się odwiedzając to miejsce, jest "Szwedzka sztuka ludowa" (skupiona głównie na XVIII i XIX wieku), która pokazuje, że Szwecja może być naprawdę kolorowa ;).
Ponadto w Muzeum Nordyckim regularnie pojawiają się wystawy czasowe. Podczas mojej pierwszej wizyty tam, przedstawiono historię plastiku (aż nie mogłam uwierzyć, że ktoś naprawdę wpadł na taki pomysł...), podczas drugiej - "Cukier". Byłam bardzo zaskoczona, ile słodyczy pochłaniają Szwedzi!
Ale z drugiej strony... mogłabym mieć taką lampę u siebie... Ciekawe, ile by przetrwała ;).

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram