Advertisement

Main Ad

Zmiana warty pod Zamkiem Królewskim

Wiecie co, przemieszkałam tutaj już przez dwa sezony letnie a nigdy nie widziałam pełnej ceremonii zmiany warty. Przez pełną ceremonię rozumiem paradę konną, która odbywa się w Sztokholmie latem, chociaż - z tego, co słyszałam - nie zawsze jest to takie wielkie wydarzenie. Zwykła zmiana warty jest nieco prostsza i można ją obejrzeć nawet poza sezonem turystycznym. Właściwie tak też na nią natrafiłam, trochę przez przypadek, spacerując po Gamla Stan i zauważając tłumy przed Pałacem Królewskim pewnego październikowego dnia...
Gwardia Królewska służy Królestwu Szwedzkiemu od 1523 roku i - poza Zamkiem Królewskim na Gamla Stan - możemy zobaczyć ją też przy Pałacu Drottningholm. Według strony internetowej nie ma obecnie zbyt wielu gwardzistów na służbie, jako że Gwardia Królewska liczy ok. 60 osób, z których ok. 35 stacjonuje na Gamla Stan, a 25 na Drottningholm. A skoro tak, w zmianie warty uczestniczą niekoniecznie "oficjalni" gwardziści ;).
To chyba nie jest zaskakujące, że zmiana warty stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Sztokholmu, przyciągając około 800.000 widzów co roku. W sezonie wiosennym / letnim (trwającym od 23 kwietnia do końca sierpnia) parada zaczyna się przed Muzeum Armii lub Koszarami Kawalerii i maszeruje z muzyką przez ulice aż do Zamku Królewskiego. W zależności od miejsca, z którego marsz wyrusza, rozpoczyna się on o 11:35 lub 11:45 a w niedziele i święta godzinę później.
We wrześniu i w październiku uroczysta zmiana warty odbywa się 3 razy w tygodniu - w środy i soboty (o 11:45) oraz niedziele (o 12:45). Następnie maszerują z Muzeum Armii, często przy akompaniamencie muzyki. Parady są znacznie krótsze, kiedy sezon się już skończy. Od 1 listopada do 22 kwietnia zmiana warty zaczyna się na Mynttorget, który leży właściwie naprzeciwko Zamku Królewskiego ;).
Choć sama parada niewątpliwie jest bardzo ciekawa, wciąż jednak główna część zmiany warty odbywa się już pod samym Zamkiem Królewskim, gdzie ludzie gromadzą się już jakiś czas wcześniej. Również grupa wartowników czeka na placu zamkowym, gotowa na zmianę, ale nim ten moment nadejdzie, najpierw turyści mogą usłyszeć historię oraz kilka podstawowych faktów nt. Gwardii Królewskiej, zarówno po angielsku, jak i po szwedzku.
Cała ceremonia, od momentu, kiedy możemy usłyszeć nadchodzących przy akompaniamencie orkiestry wojskowej gwardzistów, aż do końca, trwa ok. 40 minut. Jest zdecydowanie dłuższa i ciekawsza od zmiany warty przed pałacem Drottningholm. Jeśli jesteście ciekawi, jak to wygląda tam, zajrzyjcie do tego posta :).
Po przekazaniu obowiązków przez gwardzistów, nadchodzi czas na muzykę! Całej ceremonii towarzyszy orkiestra wojskowa, która zazwyczaj pochodzi z Centrum Muzycznego Szwedzkich Sił Zbrojnych (FöMuC). Oczywiście w głównych momentach nie grają, ale mają potem swoje 5 minut ;).
"Koncert" orkiestry wojskowej nie jest bardzo długi, ale wydaje mi się, że to najbardziej energetyczna część całej ceremonii ;)
Poza oficjalną zmianą warty, która odbywa się w środku dnia, o pewnych godzinach można zobaczyć też ceremonię przy wejściach do pałacu. Regularna zmiana warty trwa tylko kilka minut i chociaż widziałam ją w środku sezonu, nie było zbyt wielu oglądających. Wygląda na to, że bez muzyki nie jest już tak ciekawie ;).
W specjalne dni całej ceremonii mogą towarzyszyć też salwy honorowe. Salwy zaczynają się równo o 12, 6 razy w roku. Są to okazje: imieniny Króla i Królowej - 28 stycznia oraz 8 sierpnia, ich urodziny - 30 kwietnia oraz 23 grudnia, następnie urodziny następczyni tronu - 14 lipca i w końcu szwedzki Dzień Narodowy, który przypada 6 czerwca :).
A wy oglądaliście sztokholmską zmianę warty? :)

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Ciekawe wydarzenie, to bardzo pozytywnie, że potrafisz zatrzymać się przy czymś takim, ludzie mało interesują się tym co wokoło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Osobiście bardzo lubię patrzeć na miasto, w którym mieszkam, okiem turysty :)

      Usuń