jarmarki świąteczne

Świąteczny spacer po Gamla Stan

11.12.15

Jako że Sztokholm został świątecznie ozdobiony już kilka tygodni temu, razem z koleżanką szukałyśmy w internecie, gdzie by tu pójść i co zobaczyć. Na szczęście rzuciła jej się gdzieś w oczy informacja o świątecznym zwiedzaniu zorganizowanym na Gamla Stan. Godzinny spacer po centrum Sztokholmu z anglojęzycznym przewodnikiem i słuchanie o szwedzkich tradycjach bożonarodzeniowych. Nie musiałam wiedzieć nic więcej, pomysł już mi się spodobał!
Trasa organizowana przez Stockholm Our Way nosi nazwę Christmas Spirit (Duch Świąt) i zaczyna się na Järntorget na Gamla Stan. Odbywa się ona w grudniowe czwartki, piątki i soboty przed Bożym Narodzeniem o 15:30 i trwa około godziny. Ceny biletów zaczynają się od 90 koron (42 zł) dla dzieci w wieku 6-18 lat (młodsze mogą dołączyć za darmo), potem 140 koron (65,45 zł) dla studentów i 175 SEK (81,80 zł) dla osoby dorosłej. Można zapłacić wcześniej przez internet, ale przewodnik przyjmuje też płatności zaraz przed rozpoczęciem trasy, zarówno gotówką, jak i kartą.
Trasa dotyczy głównie szwedzkich tradycji bożonarodzeniowych, chociaż usłyszeliśmy też trochę informacji o miejscach na Gamla Stan, które mijaliśmy. Dzięki blogerkom ze Szwecji wiedziałam już co nieco o świętach w Szwecji, ale wciąż wiele informacji usłyszanych od przewodnika było dla mnie nowością.
Zaczynając od samego początku - "Boże Narodzenie" to po szwedzku "Jul", a znaczenie tego słowa nie jest do końca jasne. W przeciwieństwie do wielu innych języków, szwedzka wersja nie ma religijnych powiązań. Jak po angielsku "Christmas" pochodzi od "Chrystusa", hiszpańskie "Navidad" oznacza "narodzenie", podobnie nasze polskie "Boże Narodzenie"... A w Szwecji mamy po prostu Jul ;). Nasza przewodniczka pokazywała nam nawet tutaj jakieś obrazki przedstawiające Odyna, mówiąc o jakichś powiązaniach, choć - jak już wspomniałam - to wszystko jest bardzo niejasne ;).
Potem usłyszeliśmy, że w Szwecji to właściwie nie Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty... W Szwecji jest to Tomte - mały... cóż, na moje oko na obrazkach wyglądało to na jakiegoś gnoma czy krasnoludka, ale powiedzmy, że to dobry duszek, mieszkający w stodole i pomagający ludziom. I kiedy przychodzi z prezentami, trzeba go nakarmić, bo inaczej odejdzie, a przecież nikt tego nie chce, prawda? ;) Według naszej przewodniczki, Tomte wygląda inaczej w różnych regionach Szwecji.
Po takim wprowadzeniu w tematykę szwedzkiego Bożego Narodzenia, skierowaliśmy się na główny plac Gamla Stan (Stortorget), gdzie odbywał się jarmark świąteczny. Zaglądałam na niego wcześniej już kilka razy i zawsze lubiłam tam wracać - nawet tłumy mi nie przeszkadzały. Jarmark bożonarodzeniowy na Gamla Stan jest przepiękny, znacznie ciekawszy od tego w Drottningholmie...
Według Visit Stockholm - "To najbardziej znany i najbardziej tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy w Sztokholmie", ze swojej strony muszę dodać, że także najbardziej magiczny ;). Wystartował jeszcze w listopadzie i można na niego zajrzeć do 23 grudnia. Otwarty codziennie od 11 do 18.
Najdłuższe kolejki były, oczywiście, do straganu z gorącym glöggiem, do którego naturalnie dodawano pepparkakor :). Nie pamiętam dokładnych cen, ale kubek wina kosztował około 30-40 koron. Ale kto by przeliczał pieniądze, skoro można się rozgrzać w takiej atmosferze? ;)
Po krótkim postoju przy jarmarku, przewodniczka poprowadziła nas dalej, byśmy mogli kontynuować trasę.
I dotarliśmy tu do tematyki, którą każdy uwielbia - jedzenia! :) Albo raczej, świątecznych słodyczy. Chociaż każdy zna słynne szwedzkie kanelbulle, to świąteczne bułeczki szafranowe nie wydają się być aż tak popularne. Oczywiście dla obcokrajowców, bo Szwedzi je uwielbiają ;). Czego na początku w ogóle nie potrafiłam zrozumieć, bo wydawały mi się kompletnie niesmaczne, ale już się nauczyłam, że Szwedzi są bardzo dumni ze swojej kultury i broń Boże nie wolno krytykować ;). Ale potem miałam możliwość spróbowania bułeczki z prawdziwej piekarni a nie z supermarketu i różnica była niesamowita. Powiedziałabym nawet, że te bułeczki są lepsze od tych cynamonowych ;).
Bułeczka szafranowa (lussekatt) to - zazwyczaj uformowane na kształt litery S pieczywo z dodatkiem szafranu lub odpowiedników oraz rodzynkami. Za Wikipedią, "zjada się je tradycyjnie podczas Adwentu, zwłaszcza w Dniu Św. Łucji - 13 grudnia".
Spacerując po Gamla Stan, nie dało się nie zauważyć świątecznych światełek w oknach wszędzie wokół. Najpopularniejsze były gwiazdy i elektryczne świeczniki, które w tej formie zostały stworzone przez jednego z pracowników Philipsa w Goteborgu w latach trzydziestych XX wieku. Sama historia jest bardzo ciekawa i możecie ją przeczytać na blogu Karoliny, która o tym ostatnio pisała (link na dole) :).
Trasa świąteczna zakończyła się przez Polkagris Kokeri - sklepem ze słodyczami. Tzn. skończyła się tam dla tych, którzy zapłacili jedynie 175 koron ;). Bo jeśli zdecydujesz się wydać 495 koron (231,40 zł), możesz się potem wybrać na julbord - tradycyjny szwedzki stół świąteczny. Z naszej grupy tylko trzy osoby zdecydowały się na taką atrakcję, dla reszty z nas wycieczka się skończyła... po wejściu do sklepu ze słodyczami, oczywiście ;).
Ponieważ cena trasy obejmuje również kubek grzanego wina na rozgrzewkę po spacerze oraz pierniczki :). Spędziliśmy w środku dłuższą chwilę - rozmawiając, jedząc i pijąc, a potem wybraliśmy się na poszukiwanie miejsca, by usiąść i napić się piwa... już nie w ramach trasy, oczywiście ;).
Nie będę tu już pisać więcej o świątecznych tradycjach w Szwecji (poza św. Łucją wkrótce ;) ), bo nigdy tu świąt nie spędzałam i wątpię, by miało się to zmienić ;). Dlatego też z mojej perspektywy taki spacer z przewodnikiem był świetnym pomysłem. A jeśli interesujecie się bardziej szwedzkimi świętami, zajrzyjcie do poniższych linków, inne blogerki pisały już całkiem sporo na ten temat :)

I chociaż nie spędzam tu świąt, nie mogłam się oprzeć udekorowaniu choć trochę mojego pokoiku na te kilka ostatnich dni ;).

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (130) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram