formalności

Czas na podatki!

7.4.16

A zatem zaledwie kilka dni temu otrzymałam tę piękną fioletową kopertę ze szwedzkiego Urzędu Podatkowego - Skatteverket. Fioletowa koperta przypomniała mi, że oto nadszedł czas, by złożyć deklarację podatkową, w końcu termin ostateczny przypada już 2 maja. Nie zamierzam tu zgłębiać się w szczegóły, jak to wszystko wygląda dla kogoś, kto prowadzi swoją własną działalność gospodarczą albo na przykład kupuje czy sprzedaje akcje - po prostu nie mam na ten temat bladego pojęcia. Ale jeśli jesteś tak jak ja - ot, zwykłą osobą prywatną, która normalnie sobie pracuje i płaci podatki, to mam dla ciebie dobrą wiadomość - rozliczenie podatkowe w Szwecji jest proste! :)Na chwilę obecną strona internetowa Urzędu Podatkowego (Skatteverket) przypomina wszystkim o konieczności złożenia deklaracji podatkowej. Jak już powiedziałam, jeśli naszym jedynym dochodem jest pensja z pracy, rozliczenie jest bardzo proste. Urząd Podatkowy wysyła nam już wypełnione deklaracje. Możemy z nich wyczytać, ile wyniosły nasze roczne dochody, ile podatku odprowadzono, a ile powinniśmy byli zapłacić. No i do tego od razu obliczenia, ile musimy dopłacić albo ile zostanie nam zwrócone. Jeśli nie mamy do tego uwag i zgadzamy się z obliczeniami, musimy to po prostu potwierdzić. Najprościej SMS-em.
Razem z deklaracją podatkową otrzymujemy też instrukcję, jak ją złożyć. Jeśli wyliczenia są poprawne, powinniśmy wysłać SMS na numer podany w instrukcji (71144). W treści SMS-a wpisujemy nasz numer personalny oraz - po spacji - kod identyfikacyjny, widoczny w górnym roku strony z wyliczeniami (din kod för underskrift). Po chwili powinniśmy otrzymać wiadomość zwrotną, że otrzymano naszą deklarację podatkową.
Jeśli nie zgadzamy się w obliczeniami i chcemy nanieść poprawki, najlepiej zrobić to przez internet. Logujemy się, jak to w Szwecji, przy użyciu mobile bank ID albo specjalnym hasłem.
Po zalogowaniu natychmiast możemy zobaczyć, że nasza deklaracja podatkowa nie została jeszcze wysłana - żółty napis "ej inskickad" na górze. Widzimy tam też menu z różnymi opcjami, z których możemy skorzystać jeszcze przed wysłaniem deklaracji. Wybierając "kontrollera" (skontroluj) zobaczymy te same obliczenia, co w papierowej wersji otrzymanej pocztą. Jeśli chcemy nanieść poprawki, wybieramy "ändra" (zmień). "Bilagor" to załączniki, "skatteuträkning" - obliczenie podatku, a - gdy już wprowadzimy wszystko tak, jak chcieliśmy - "skicka in" służy do wysłania.
Strona internetowa to także miejsce, gdzie możemy podać swój numer konta bankowego, na które otrzymamy zwrot podatku. By je wprowadzić, wchodzimy do zakładki "bankkonto" i uzupełniamy dane. Warto pamiętać, że musi być to konto w szwedzkim banku, a jego właścicielem ma być osoba rozliczająca się. Po wprowadzeniu danych znów musimy potwierdzić je naszym podpisem elektronicznym (np. mobile bank ID). Następnie Urząd Podatkowy potwierdza numer konta w banku, co może potrwać do 2 tygodni według informacji na stronie.
W porządku, wszystko sprawdzone i wypełnione, numer konta bankowego dodany? Więc "skicka in" i - naturalnie - jeszcze raz potwierdzamy wszystko podpisem elektronicznym :). A gdy to zrobimy, możemy już zobaczyć zielone "inskickad" oznaczające, ze deklaracja została dostarczona. Czy tylko mi się wydaje, że jest to trochę prostszy system od naszych polskich rozliczeń podatkowych? :)
* all the screen shots are from the Skatteverket webpage *

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (137) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram