Advertisement

Main Ad

Czas na podatki!

A zatem zaledwie kilka dni temu otrzymałam tę piękną fioletową kopertę ze szwedzkiego Urzędu Podatkowego - Skatteverket. Fioletowa koperta przypomniała mi, że oto nadszedł czas, by złożyć deklarację podatkową, w końcu termin ostateczny przypada już 2 maja. Nie zamierzam tu zgłębiać się w szczegóły, jak to wszystko wygląda dla kogoś, kto prowadzi swoją własną działalność gospodarczą albo na przykład kupuje czy sprzedaje akcje - po prostu nie mam na ten temat bladego pojęcia. Ale jeśli jesteś tak jak ja - ot, zwykłą osobą prywatną, która normalnie sobie pracuje i płaci podatki, to mam dla ciebie dobrą wiadomość - rozliczenie podatkowe w Szwecji jest proste! :)Na chwilę obecną strona internetowa Urzędu Podatkowego (Skatteverket) przypomina wszystkim o konieczności złożenia deklaracji podatkowej. Jak już powiedziałam, jeśli naszym jedynym dochodem jest pensja z pracy, rozliczenie jest bardzo proste. Urząd Podatkowy wysyła nam już wypełnione deklaracje. Możemy z nich wyczytać, ile wyniosły nasze roczne dochody, ile podatku odprowadzono, a ile powinniśmy byli zapłacić. No i do tego od razu obliczenia, ile musimy dopłacić albo ile zostanie nam zwrócone. Jeśli nie mamy do tego uwag i zgadzamy się z obliczeniami, musimy to po prostu potwierdzić. Najprościej SMS-em.
Razem z deklaracją podatkową otrzymujemy też instrukcję, jak ją złożyć. Jeśli wyliczenia są poprawne, powinniśmy wysłać SMS na numer podany w instrukcji (71144). W treści SMS-a wpisujemy nasz numer personalny oraz - po spacji - kod identyfikacyjny, widoczny w górnym roku strony z wyliczeniami (din kod för underskrift). Po chwili powinniśmy otrzymać wiadomość zwrotną, że otrzymano naszą deklarację podatkową.
Jeśli nie zgadzamy się w obliczeniami i chcemy nanieść poprawki, najlepiej zrobić to przez internet. Logujemy się, jak to w Szwecji, przy użyciu mobile bank ID albo specjalnym hasłem.
Po zalogowaniu natychmiast możemy zobaczyć, że nasza deklaracja podatkowa nie została jeszcze wysłana - żółty napis "ej inskickad" na górze. Widzimy tam też menu z różnymi opcjami, z których możemy skorzystać jeszcze przed wysłaniem deklaracji. Wybierając "kontrollera" (skontroluj) zobaczymy te same obliczenia, co w papierowej wersji otrzymanej pocztą. Jeśli chcemy nanieść poprawki, wybieramy "ändra" (zmień). "Bilagor" to załączniki, "skatteuträkning" - obliczenie podatku, a - gdy już wprowadzimy wszystko tak, jak chcieliśmy - "skicka in" służy do wysłania.
Strona internetowa to także miejsce, gdzie możemy podać swój numer konta bankowego, na które otrzymamy zwrot podatku. By je wprowadzić, wchodzimy do zakładki "bankkonto" i uzupełniamy dane. Warto pamiętać, że musi być to konto w szwedzkim banku, a jego właścicielem ma być osoba rozliczająca się. Po wprowadzeniu danych znów musimy potwierdzić je naszym podpisem elektronicznym (np. mobile bank ID). Następnie Urząd Podatkowy potwierdza numer konta w banku, co może potrwać do 2 tygodni według informacji na stronie.
W porządku, wszystko sprawdzone i wypełnione, numer konta bankowego dodany? Więc "skicka in" i - naturalnie - jeszcze raz potwierdzamy wszystko podpisem elektronicznym :). A gdy to zrobimy, możemy już zobaczyć zielone "inskickad" oznaczające, ze deklaracja została dostarczona. Czy tylko mi się wydaje, że jest to trochę prostszy system od naszych polskich rozliczeń podatkowych? :)
* all the screen shots are from the Skatteverket webpage *

Prześlij komentarz

0 Komentarze