Advertisement

Main Ad

Gdzie szukać pracy w Szwecji?

[ Źródło ]
Jako że post o tym, na co zwrócić uwagę przy szukaniu pracy, cieszył się sporą popularnością, wracam z kontynuacją. Dziś chciałabym przedstawić Wam trochę nowych informacji, tym razem skupiając się na tym, za pomocą jakich stron możemy aplikować o pracę. W oparciu o moje własne doświadczenia, więc przykłady będą odnosić się do szukania pracy po angielsku, w Sztokholmie i głównie w sektorze finansowym. Jednakże nie znaczy to, że moje rady ograniczają się tylko do tych warunków. Au contraire, wszystkie poniższe strony internetowe są pełne ofert pracy w całej Szwecji, głównie po szwedzku (choć nie tylko) i w większości zawodów. Więc gdzie zaglądać, jeśli szukamy pracy?
[ Źródło: Forbes ]
Mieszkając w Polsce, w ogóle nie doceniałam tej strony. Teraz widzę, że staje się ona coraz popularniejsza, jednak wciąż nieporównywalnie w stosunku do tego, co mogę zaobserwować w Szwecji. Linkedin to sieć, dzięki której możemy się wirtualnie połączyć z osobami, z którymi jesteśmy w jakiś sposób profesjonalnie związani. Wstawiamy tam swoje CV, polecamy zdolności naszych współpracowników (lub sami jesteśmy polecani) , itp. A także możemy za pośrednictwem tego portalu szukać pracy.
Z mojego punktu widzenia Linkedin to najprostszy i najwygodniejszy sposób na szukanie pracy... jeśli interesuje nas praca w dużych korporacjach. Co warto rozważyć, zwłaszcza, gdy nie mówimy po szwedzku i chcielibyśmy pracować w anglojęzycznym środowisku. Po wybraniu odpowiednich opcji wyszukiwania, system je zapamięta i będzie powracał z wyświetlaniem nam "pracy, która może nas zainteresować". Ja osobiście wypatrzyłam sporo ciekawych ofert, po prostu klikając w podobieństwa polecane przez algorytm Linkedin.
Jeśli nasz profil jest kompletny oraz udostępniony dla wszystkich, możemy zostać zauważonymi przez rekruterów, zwłaszcza z różnych agencji pracy. Zwykle wysyłają oni wiadomości podczas procesów rekrutacyjnych na dane stanowisko (zazwyczaj po szwedzku), ale nawet, gdy nam to nie pasuje, warto zaakceptować ich zaproszenie do kontaktów oraz wysłać CV. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się to przydać.
Ponadto Linkedin oferuje opcję regularnego wysyłania maili z nowymi ofertami, w oparciu o nasze wcześniejsze wyszukiwania. Uważam to za dość przydatną opcję, pozwalającą zaoszczędzić czas przeznaczony na wyszukiwanie i przeglądanie ofert.
Monster.com to jedna z najpopularniejszych międzynarodowych stron internetowych poświęconych szukaniu pracy. Nic dziwnego zatem, że dotarła ona i do Szwecji. Strona umożliwia utworzenie wirtualnego CV i za jego pomocą aplikowanie na dostępne oferty. Oferty te są podzielone na kategorie oraz regiony / miasta, oczywiście możemy tu wybierać różne kombinacje. Jeśli chodzi o moją branżę, zauważyłam, że większość ofert pochodzi z dużych, międzynarodowych firm albo z agencji rekrutacyjnych - czyli dokładnie to, co mnie interesowało :)
Monster.se reklamuje się informacją, że ponad 1.500 rekruterów regularnie zagląda na stronę, więc dokładnie wypełnione CV powinno być naszym priorytetem. Na stronie jest też możliwość zapisania się do subskrypcji i regularnego otrzymywania ofert pracy na maila.

Career builder to kolejna strona, działająca podobnie do Monstera. Przeglądając oferty, powiedziałabym, że większość z nich powtarza się z Linkedinem, jednak nie zauważyłam zbyt wielu powtórek z Monstera - zapewne ta strona przyciąga inne firmy. Tutaj też wypatrzyłam sporo agencji rekrutacyjnych, wliczając tę, z której sami do mnie zadzwonili z ciekawą ofertą jakiś czas temu. Będę powtarzać - zawsze dobrze być zauważonym przez agencje pracy, nawet jeśli aplikujemy na stanowisko, na które nie spełniamy wszystkich warunków :)
Chociaż The Local kojarzy się głównie jako portal z wiadomościami ze Szwecji po angielsku, posiada on też jednak zakładkę tylko z ofertami pracy - po angielsku. Jego wyszukiwarka oparta jest głównie na innych stronach, w dużej mierze na dwóch wspomnianych powyżej, ale wyciąga ona z nich jedynie oferty w języku angielskim, co może być pomocne dla osób nieznających szwedzkiego. Ogólnie zawsze możemy tam znaleźć ok. 3000 ofert, prawie wszystkie skupione w dużych miastach i ich okolicach.
Kolejna strona dość podobna do poprzednich. Na Indeed możemy wrzucić nasze CV i zacząć aplikować na oferty pracy, wyszukane zazwyczaj po kategorii i lokalizacji. To jedna z największych baz danych, na chwilę obecną strona informuje, że tylko w ubiegłym tygodniu dodano prawie 17.500 nowych ofert. Naturalnie większość z nich wymaga płynnej znajomości szwedzkiego, ale zawsze warto przeglądać wszystko, szukając wyjątków.
To jedna ze stron, które szybko polubiłam - pewnie dlatego, że gdy ją otworzyłam, natychmiast natrafiłam na informacje po angielsku. Mamy napisane, że "Jobbsafari codziennie daje nam dostęp do ponad 30.000 ogłoszeń oraz 12.000 CV i jest uważane za największą taką bazę w Szwecji." Poza dostępem do ogromnej bazy ofert pracy, Jobbsafari daje nam też możliwość wyszukiwania ofert tylko po angielsku, co jest sporym ułatwieniem. Oczywiście, możemy też szukać normalnie po szwedzku ;)
Właściwie to powinnam była zacząć od przedstawienia tej strony, bo to chyba najbardziej oficjalna droga szukania pracy ;) Bo Arbetsförmedlingen to nic innego, tylko szwedzki Publiczny System Pośrednictwa Pracy, założony przez Ministerstwo Zatrudnienia w Szwecji. To nie tylko ogromna baza ofert pracy, ale też mnóstwo szczegółowych informacji nt. szukania pracy w Szwecji, formalności do załatwienia w zależności od kraju pochodzenia, prezentacja różnych raportów i statystyk. Jako że to serwis państwowy, zbierają oni oferty pracy z całej Szwecji, nie tylko z dużych miast. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w większości przypadków płynna znajomość szwedzkiego jest wymogiem obowiązkowym.
[ Źródło ]
Bezpośrednie aplikowanie do firm
Interesuje cię praca dla konkretnej firmy, a nie widzisz żadnych otwartych procesów rekrutacyjnych w twojej branży? To nie problem :). Otwórz ich stronę internetową, znajdź dane kontaktowe do działu HR i wyślij swoje CV z wiadomością, dlaczego chciałbyś dla nich pracować. Nigdy nie wiadomo, może akurat planowali umieścić nowe ogłoszenie, a ty wysłałeś swoją aplikację w najodpowiedniejszym momencie? Albo może za miesiąc lub dwa coś nowego się pojawi, a oni już będą mieli pod ręką namiary na ciebie, wiedząc, że chcesz dla nich pracować.
[ Rozmowa o pracę w IKEA ;) ]
A może wy znacie jeszcze jakieś inne strony i możecie polecić coś więcej? :)

Prześlij komentarz

2 Komentarze