Advertisement

Main Ad

Sztokholm za darmo

Ten post powstawał już od dłuższego czasu. Goszcząc w Sztokholmie od czasu do czasu znajomych z Polski zawsze staram się tak ułożyć zwiedzanie, by moi goście nie zbankrutowali. Do tego sama lubię sobie czasem zobaczyć coś nowego, a nie widzi mi się co i rusz wydawanie 100 koron na bilet wstępu :). Do Sztokholmu (albo na Skavstę, by być bardziej precyzyjną) lata i Wizzair i Ryanair z wielu miejsc w Polsce. Bilety lotnicze są zazwyczaj bardzo tanie, ale co z tego, gdy zaraz po wylądowaniu przychodzi zderzenie ze szwedzkimi cenami... Dlatego przygotowałam tutaj krótki przewodnik - co zwiedzić w Sztokholmie, nie wydając ani grosza? :)
/ Wpis powstał latem 2016 r. - w przypadku muzeów i innych podobnych obiektów polecam zajrzeć na ich strony internetowe, czy informacje o darmowym wstępie są nadal aktualne /

GAMLA STAN

Zacznijmy zatem od sztokholmskiej Starówki. Starówki, która zresztą sama w sobie jest warta dłuższego spaceru ze względu na wąskie uliczki, najmniejszy pomnik w Sztokholmie ukryty tuż za Kościołem Fińskim, kolorowe kamieniczki na rynku (Stortorget) i wiele historycznych budynków dookoła (w jeden z nich wbudowano kamień runiczny - potraficie go znaleźć? :) ). A gdy już zmęczy nas błądzenie bez celu, warto skorzystać z wielu darmowych atrakcji na Gamla Stan. Zaczynając od wysepki Helgeandsholmen i idąc w dół do Slussen...:
1) Parlament (Riksdag) - wejście do Parlamentu znajduje się od strony ulicy Riksgatan, pomiędzy dwoma charakterystycznymi bramami. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, po angielsku albo po szwedzku, wstęp oczywiście darmowy :). Poza sezonem trasy odbywają się tylko w weekendy o 13:30, w sezonie (koniec czerwca - koniec sierpnia) wejścia są codziennie o 12, 13, 14 i 15. Jeśli jesteście ciekawi wrażeń z mojej wizyty w Parlamencie - zajrzyjcie tutaj.
2) Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu znajduje się po drugiej stronie wysepki Helgeandsholmen, tuż pod mostem Norrbro. Otwarte od wtorku do niedzieli, od 12 do 17 (w środy do 20). W sezonie (lipiec-sierpień) o 14 odbywają się darmowe trasy z przewodnikiem w języku angielskim. Jedno z moich ulubionych muzeów w Sztokholmie :) Szczegóły tutaj.
3) Zamek Królewski - wstęp do apartamentów niestety nie jest najtańszy, ale to nie znaczy, że nigdzie w pałacu nie wejdziemy za darmo. W sezonie (14 maja-14 września) warto zajrzeć do pięknie zdobionej kaplicy królewskiej, otwartej codziennie od 10 do 17. Darmowy wstęp mamy także do Zbrojowni Królewskiej (Livrustkammaren). Szczegóły tutaj.
4) Zmiana warty - skoro już jesteśmy pod Zamkiem (tylko musimy być tam punkt o 12), to warto przyjrzeć się jak wygląda zmiana warty w Sztokholmie :). Ceremonia rozpoczyna się pod samym Zamkiem albo pod Muzeum Armii - wtedy też możemy zobaczyć gwardzistów na koniach przy dźwiękach orkiestry... Brzmi ciekawie? Po więcej szczegółów zajrzyjcie tutaj. :)
5) Królewski Gabinet Monet (Kungliga Myntkabinettet) znajduje się tuż naprzeciwko głównego wejścia do Zamku i reklamuje się hasłem: "największe muzeum ekonomiczne Europy". Otwarty codziennie od 11 do 17, swego czasu był za darmo tylko w sezonie, ale od 2016 r. wstęp darmowy mamy 12 miesięcy w roku. Jeśli interesuje Was historia pieniądza i jak wyglądały stare szwedzkie monety - zajrzyjcie, warto. To było jedno z pierwszych muzeów, które odwiedziłam w Sztokholmie, a tutaj znajdziecie moje wspomnienia z tej wizyty.
6) Kościół niemiecki - kawałek za rynkiem znajduje się chyba najpiękniejszy kościół w Sztokholmie - Tyska kyrkan, wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. W sezonie kościół jest otwarty dla zwiedzających codziennie, od 1 maja do połowy czerwca oraz od połowy sierpnia do połowy września - od 11 do 15, zaś pomiędzy 14.06 a 17.08 zwiedzać możemy pomiędzy 10:30 a 16:30. W pozostałych miesiącach zwiedzanie odbywa się tylko w środy, piątki i soboty (11-15) oraz niedziele (12:30-15).
7) Riddarholmen - to niewielka wysepka połączona z resztą starówki krótkim mostem Riddarholmsbron. Warto na nią także "zabłądzić", bo z jej brzegu rozpościera się piękny widok na Ratusz, a i na samej wyspie jest sporo ciekawych budynków. Tutaj znajdziecie więcej o tej Wyspie Rycerzy. Ponadto wystarczy przejść przez most i po 5 minutach spaceru znajdziemy się przy samym Ratuszu - kolejne zdecydowane "must see" Sztokholmu :).
8) Muzeum Nobla znajduje się przy samym Rynku. Na co dzień wstęp do muzeum kosztuje 100 koron, ale we wtorki pomiędzy 17 a 20 wstęp jest darmowy. Również dzieci do 18 roku życia wchodzą za darmo. Osobiście uważam, że muzeum jest mocno przereklamowane i niezbyt ciekawe, no ale co kto lubi... ;)
Ponadto można dołączyć do darmowego zwiedzania Gamla Stan z przewodnikiem. Polecam zajrzenie na stronę Free Tour Stockholm :)

SÖDERMALM I PUNKTY WIDOKOWE

Jeśli chcecie spojrzeć na Sztokholm z góry (nie płacąc przy tym za wjazd na żadną z wież), warto zajrzeć na sąsiedni Södermalm. 
9) Katarinahissen - platforma z niedziałającą już windą (ale wciąż sprawnymi schodami, by wejść na górę ;) ), znajdująca się tuż przy metrze Slussen. Mamy stąd fajny widok na Ratusz, Gamla Stan oraz wyspę Djurgården. Tutaj znajdziecie kilka zdjęć z tego punktu widokowego :).
10) Monteliusvägen to chyba najpopularniejszy punkt widokowy w Sztokholmie. Wysoko położona uliczka ciągnąca się wzdłuż Södermalmu z przepięknym widokiem na Kungsholmen i Gamla Stan. Szczególnie polecam zajrzeć tam wieczorową porą, zachody słońca są obłędne :)

A tak przy okazji... po samym Södermalmie też warto pospacerować ;).

NORRMALM I SKEPPSHOLMEN

A teraz przeskoczmy na drugą stronę Gamla Stan, by przejść do bardziej nowoczesnego centrum Sztokholmu. Warto przejść się wzdłuż Drotninggatan, gdzie aż roi się od sklepów z pamiątkami - znacznie tańszymi niż na Gamla Stan. Pocztówki kupimy tu już za 1 koronę :). Tuż przy skrzyżowaniu tej ulicy z Klarabergsgatan znajduje się plac Sergels Torg z charakterystycznym obeliskim (Kryształowy Pionowy Akcent w Szkle i Stali). Nie tak daleko stąd znajdują się też ogrody królewskie - Kungsträdgården, które po prostu trzeba zobaczyć wiosną, gdy kwitną wiśnie. A gdzie przy tym wszystkim można zajrzeć do środka za darmo w tej okolicy? :)
11) Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu, albo - krócej - po szwedzku Medelhavsmuseet. Znajduje się nieopodal Parlamentu i Opery, przy ulicy Fredsgatan. Sama jeszcze nie byłam, choć słyszałam bardzo pozytywne opinie od osób zainteresowanych tą tematyką. Muzeum otwarte od 12 do 20 na tygodniu (za wyjątkiem poniedziałków), a w weekendy od 12 do 17.
12) Muzeum Tańca - położone tuż przy Drottninggatan, choć niepozorne wejście dość łatwo przeoczyć. Wstęp na wystawy stałe jest darmowy, na tymczasowe trzeba jednak kupić bilet. Od wtorku do piątku muzeum jest czynne od 11 do 17, zaś w weekendy od 12 do 16. Też jeszcze mnie tam nie było, ale na pewno kiedyś zajrzę :).
13) Kościół św. Klary - wieżę tego XVI-wiecznego kościoła widać już z daleka, jak wznosi się tuż przy dworcu centralnym. Wnętrze jest dość proste, ale warto zajrzeć choć na chwilę dla przepięknych witraży :).
14) Muzyczne lato w Konserthus - w okresie wakacyjnym Hala Koncertowa przy Hötorget organizuje darmowe koncerty. Są to młodzi wykonawcy, różne rodzaje muzyki - o szczegółach można przeczytać na stronie Konserthus.
15) Kościół św. Jakuba wznosi się tuż nad ogrodami Kungsträdgården, a wybudowany został w połowie XVII wieku. Podobnie jak i w kościele św. Klary, tu też warto zwrócić uwagę na kolorowe witraże.
16) Hallwylska museet - muzeum założone w domu podarowanym przez hrabiego Hallwyla na początku XX wieku i nazwane jego imieniem. Dom miał zostać udostępniony zwiedzającym w niezmienionym stanie, więc jeśli interesuje Was jak wyglądało życie wyższych sfer szwedzkiej stolicy 100 lat temu, może warto byłoby tam zajrzeć? Muzeum jest czynne cały rok, od wtorku do niedzieli w różnych godzinach, w zależności od miesiąca (szczegóły na stronie muzeum).
17) Muzeum Narodowe położone jest tuż przy moście Skeppsholmsbrom, prowadzącym już na wysepkę Skeppsholmen. Obecnie muzeum jest remontowane i niedostępne dla zwiedzających.
18) Moderna - jeśli lubicie dziwną sztukę, albo innymi słowy sztukę współczesną, to wysepka Skeppsholmen jest dla Was. Muzeum jest otwarte we wtorki od 10 do 20, a od środy do niedzieli w godzinach 10-17. Tutaj w temacie się więcej nie wypowiem, bo sztuki współczesnej nigdy nie rozumiałam ;).
19) Centrum Architektury i Designu - znajduje się tuż przy Moderna Museet, a sama nazwa chyba dobrze wskazuje, jakiej tematyki możemy się w środku spodziewać. Centrum jest otwarte dla zwiedzających we wtorki od 10 do 20 oraz od środy do niedzieli od 10 do 18.
20) Muzeum Dalekiego Wschodu jest poświęcone wschodnioazjatyckim antykom i - tak jak dwa powyższe - znajduje się na wysepce Skeppsholmen. Punkt obowiązkowy dla miłośników Azji. Muzeum otwarte jest we wtorki od 11 do 20, a w pozostałe dni tygodnia (z wyjątkiem poniedziałków) od 11 do 17.

DJURGÅRDEN

Jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Sztokholmie i, niestety, jedno z najdroższych. W końcu i tak wiadomo, że niezależnie od ceny ludzie zawsze pójdą do Skansenu, muzeum statku Vasa czy ABBY (choć Skansen oferuje darmowy wstęp - aż raz w roku, w Wigilię ;) ). A ceny potrafią być zaporowe, jeśli chcemy zajrzeć do więcej niż jednego miejsca. Dlatego Djurgården gorąco polecam przy ładnej pogodzie, by po prostu pospacerować - informacje o tym, co można zobaczyć na wyspie, znajdziecie tutaj. Zaś jeśli chodzi o darmowe zwiedzanie w środku, na Djurgården mogę polecić tylko:
21) Muzeum Nordyckie, które poza sezonem (od października do maja) w środy pomiędzy 17 a 20 oferuje darmowy wstęp. Tylko tyle i aż tyle, bo Nordiska museet jest bardzo ciekawe i na pewno warto tam zajrzeć w wolnej chwili. Więcej o tym muzeum pisałam już tutaj.

ÖSTERMALM I MUSEIPARKEN

Po drugiej stronie Djurgårdsbrunnsviken, naprzeciwko wyspy Djurgården, znajduje się pięknie położony na wybrzeżu teren pełen muzeów, zwany Museiparken. Można tam dojść dłuższym spacerem wzdłuż wybrzeża bądź też podjechać autobusem nr 69. Jeśli lubicie muzea, to jest właśnie miejsce dla Was :).
22) Muzeum Morskie, czyli Sjöhistoriska, to muzeum poświęcone statkom, łodziom i historii żeglugi. Osobiście nieszczególnie mi się podobało (zobacz wpis), ale to po prostu nie moja tematyka :). Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10 do 17.
23) Narodowe Muzeum Sportu (Riksidrottsmuseet) - w środku nie byłam, więc ciężko mi się wypowiedzieć - ot, muzeum poświęcone historii sportu w Szwecji. Otwarte od wtorku do piątku w godzinach 12-17 oraz w weekendy 11-17.
24) Muzeum Techniki (Tekniska museet) - jedno z takich miejsc, gdzie dzieci będą miały chyba większą frajdę niż dorośli ;). Główne wystawy są takie sobie, ale warto zajrzeć dla MegaMind (coś w stylu naszego Centrum Kopernika) dla różnych gier i zabaw dla dzieci w każdym wieku. Moją relację z muzeum znajdziecie tutaj. Wstęp wolny tylko w środy od 17 do 20
25) Muzeum Etnograficzne - otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 11-17, z wyjątkiem środy, gdy muzeum jest czynne do godziny 20.

A gdy oddalimy się z Museiparken bardziej w kierunku Östermalmu / Norrmalmu, natrafimy na jeszcze inne ciekawe muzea z darmowym wstępem :).
26) Muzeum Historyczne, położone przy ulicy Narvavägen, jest chyba najlepszą darmową lekcją szwedzkiej historii jaką byśmy mogli sobie wymarzyć. W sezonie otwarte codziennie od 11 do 18, poza sezonem od wtorku do niedzieli, godziny można sprawdzić na stronie.
27) Muzeum Armii to również jedno z moich ulubionych muzeów w Sztokholmie. Byłam tam już dwa razy i na pewno wrócę, bo zaprezentowano tam liczne wystawy poświęcone wojnom z udziałem Szwecji... a Szwedzi się tłukli i to niemało na przestrzeni wieków ;). Muzeum znajduje się przy ulicy Riddargatan, w sezonie zwiedzać możemy codziennie pomiędzy 10 a 17, poza sezonem (wrzesień-maj) muzeum jest zamknięte w poniedziałki.
28) Biblioteka Królewska - położona w parku Humlegården, niedaleko Östermalms Saluhall (do którego swoją drogą też warto zajrzeć, ale - niestety - obecnie jest w przebudowie). Biblioteka liczy sobie ponad 18 milionów woluminów na ponad 140 km półek, a wśród jej kolekcji można znaleźć wiele historycznych okazów, z których najsłynniejsza jest tzw. Biblia Diabła - Codex Gigas. Godziny otwarcia znajdziecie tutaj.

A tak przy okazji, większość płatnych muzeów ma darmowy wstęp dla dzieci i młodzieży do 16-20 roku życia (zależy od muzeum, najczęściej jest do 18).

I NIECO DALEJ...

Wszystkie powyższe atrakcje łączy jedno - znajdują się w centrum Sztokholmu albo na tyle blisko, że można tam dotrzeć pieszo. Jednak są też w Sztokholmie miejsca, które można zwiedzić za darmo, ale do których trzeba podjechać komunikacją miejską. Większość z nich to rezerwaty i parki (w końcu Sztokholm to chyba najbardziej zielona stolica Europy ;) ), ale nie tylko.
29) Muzeum Regionu Sztokholmskiego (Stockholms Läns Museet) znajduje się też na jednej z głównych wysp (Nacka) i w sumie da się tam i podejść pieszo (trochę ponad godzina spaceru z Gamla Stan), ale ze Slussen jeździ tam kilka autobusów i na pewno pozwoliłoby to oszczędzić trochę czasu. Muzeum otwarte od wtorku do czwartku w godzinach 12-17, piątek-niedziela w godzinach 12-16.
30) Skogskyrkogården - Cmentarz Leśny od 1994 r. znajdujący się na Liście UNESCO. Cmentarz współgra z naturą, groby przeplatają się z drzewami, a obok tego znajdują się piękne kapliczki. Miejsce idealne do wyciszenia się i uspokojenia. Moje wrażenia z wizyty na cmentarzu możecie przeczytać tutaj. Na miejsce dojedziemy zieloną linią metra, do stacji Skogskyrkogården.
31) Rezerwat przyrody Grimsta - jeziorko i las, czyli rezerwat przyrody rzut beretem od centrum miasta. Najlepiej dojechać metrem, wysiadając na stacji Vällingby. Więcej o rezerwacie przeczytacie tutaj.
32) Ogród botaniczny (Bergianska trädgården) - jedno z moich ulubionych miejsc do odwiedzenia wiosną lub latem. Jeśli powyższe zdjęcie Was nie zachęca, zajrzyjcie tutaj, to powinno wystarczyć ;). Ogród jest dość spory, a wejście na jego teren - bezpłatne (jakkolwiek za wstęp do szklarni trzeba uiścić niewielką opłatę). Bergianska znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od stacji metra Universitet.
33) Przy tej samej stacji metra znajduje się również Narodowe Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistoriska Riksmuseet). Darmowy wstęp na wystawy jest dopiero od tego roku, więc nie miałam okazji tam jeszcze zajrzeć, ale na pewno wkrótce się to zmieni. W lecie muzeum otwarte jest codziennie od 10 do 18, poza sezonem w tych samych godzinach, ale z wyłączeniem poniedziałków.
34) Rezerwat przyrody Judarskogen - położony tuż przy stacji metra Åkeshov, Judarskogen to najstarszy rezerwat przyrody w Sztokholmie (założony w 1995 r.). Przy wejściu do parku znajduje się też niewielki pałacyk Åkeshov.
35) Drottningholm - choć wstęp do samego pałacu jest płatny, to i tak warto podjechać do rezydencji królewskiej położonej na wyspie Lovön. Pałac warto zobaczyć choćby z zewnątrz (nie na darmo znajduje się on na liście UNESCO), a wstęp do ogromnych otaczających go ogrodów jest bezpłatny. Ponadto w okolicy godziny 12-12:30 pod pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. Więcej o Drottningholmie możecie przeczytać na blogu.
36) Haga Park - stanowi część głównego parku miejskiego, niby niedaleko centrum, ale jednak trzeba podjechać do Solnej. Wśród darmowych atrakcji w parku znajdziemy miedziane namioty straży z XVIII wieku, Świątynię Echo, chińską pagodę i turecki pawilon. Tutaj przeczytacie więcej o parku :).
A jeśli już zdecydujecie się na kupno biletu na komunikację miejską, pamiętajcie, że sztokholmskie metro to swoista galeria sztuki. Co niektóre linie opisałam już pod zakładką "stacje metra", szczególnie polecam linie niebieskie i takie stacje jak Kungsträdgården, T-Centralen, Solna Centrum czy Näckrosen. W ramach biletu na komunikację miejską można też przepłynąć się promem - szczegóły na stronie SL (przykładowe trasy to Slussen - Djurgården czy Kungsholmen - Söder mälarstrand). No to... zapraszam do Sztokholmu ;).

Prześlij komentarz

0 Komentarze