chorwacja

Rejs na archipelag Kornati

11.9.16

W turystycznych dzielnicach Zadaru właściwie wzdłuż całego wybrzeża stoją naganiacze zachęcający do dołączenia do wycieczek (i to nawet po polsku ;) ). Biorąc pod uwagę, że i tak chciałyśmy popłynąć gdzieś na wyspy, podchodzimy do najbardziej wygadanego faceta. Na tyle wygadanego, że jak chciało się w trakcie wywodu zadać jakieś pytanie, to potrafił przerwać "hej, teraz JA mówię!" :P Był przy tym na tyle zabawny, by jednak jakoś to wszystko znieść ;). 
- Jesteście studentkami?
- Już nie...
- Powtórzę jeszcze raz, bo chyba się nie zrozumieliśmy. Jesteście studentkami?
- Nie... Ale możemy być ;)
- To wypisuję zniżkę studencką.
Większość oferowanych z Zadaru rejsów wygląda podobnie. Ceny wahają się pomiędzy 300 a 500 kun (174-290 zł), z czego 100 kun (58 zł) to wstęp do Parku Narodowego Kornati. Rejsy są niemalże całodniowe, bo z miasta wypływa się najpóźniej o 9, a powrót planowany jest na ok. godziny 17-18.
Kupując bilet zawczasu na wybrzeżu, trzeba zapłacić zaliczkę, a resztę pieniędzy płacimy już wchodząc na pokład. W naszym przypadku zaliczka wynosiła 100 kun (58 zł) od osoby, a potem przyszło nam dopłacić jeszcze po 230 kun (133 zł). Cena obejmowała nie tylko rejs i wstęp do parku, ale także wyżywienie (kanapki oraz obiad - do wyboru ryba lub kurczak) oraz napoje. Na wstępie powitano nas kieliszkiem (ciepłej...) rakiji, więc przyszło nam szybko biec do baru po jakiś sok do zapicia... Soki, woda i tanie wino były ogólnie dostępne. Najchętniej ograniczyłabym się tylko do dwóch pierwszych, bo wino było - delikatnie mówiąc - wstrętne :P
Park Narodowy Kornati został utworzony w 1980 roku, by chronić ten przepiękny archipelag. Składa się on prawie ze 150 wysp i wysepek, a cały obszar (wraz z okolicznym morzem) liczy sobie 320km2. Mowa tu o całym archipelagu, gdyż park narodowy obejmuje tylko jego południową część (89 wysp). Największa z wysp nosi nazwę Kornat i to od niej wziął swą nazwę cały archipelag.
Według niektórych źródeł archipelag jest całkowicie niezamieszkany, inne mówią o 7 stałych mieszkańcach. Podobno najłatwiej spotkać tam strażników parku, no i - w niewielkim stopniu - turystów. Czytałam, że niektóre statki rejsowe zatrzymują się przy kilku wyspach, umożliwiając zwiedzającym lepsze poznanie parku narodowego. Niestety, nasza wycieczka obejmowała tylko rejs po archipelagu i postój na jednej z wysp poza parkiem narodowym.
Jak łatwo zauważyć, wyspy nie są pokryte nadmierną roślinnością. Jednak to fauna i flora nie wysp, a okolicznych wód jest głównym powodem, dla którego obszar ten został objęty ochroną. W Kornati żyje prawie 300 gatunków zwierząt (podobno czasem można zobaczyć tez delfiny, ale tyle szczęścia nie miałyśmy) i ok. 350 gatunków roślin. Przy tej czystości wody, to musi być raj dla nurków ;).
Na niektórych wyspach zachowały się ślady osadnictwa z czasów starożytnych i średniowiecza, bo wyspy - tak jak i sam Zadar - często zmieniały właścicieli. Przepływając przez archipelag, na szczycie jednej z wysp mogliśmy zobaczyć niewielką twierdzę Tureta. Według archeologów postała ona ok. VI wieku, pod panowaniem Rzymian. Niestety, bliżej nie podpłynęliśmy... :(
Archipelag Kornati to wyspy wapienne, nic dziwnego zatem, że na niektórych z nich mogliśmy zobaczyć przepiękne klify. Najwyższe znajdują się na wyspach Klobučar (80 m n.p.m.) oraz Mani (65 m n.p.m.), jednak przepływając mogliśmy przyjrzeć się wielu mniejszym, choć równie pięknym formacjom skalnym.
Po wypłynięciu z parku narodowego, statek zacumował przy jednej z wysp. Była ona podobno własnością kapitana, więc nie natrafiliśmy tam na innych turystów. Odcinek plaży piaszczystej był jednak tak niewielki, że większość i tak skończyła opalając się na kamieniach. Morze w tym miejscu nie było już tak ciepłe jak w Zadarze i wejścia do wody dalej niż po pas nie zaryzykowałam ;). Za to zdecydowanie warto było sobie pospacerować po wyspie - zwłaszcza, że postój (wraz z obiadem) trwał ok. 2 godzin.
Mimo że nie wszystko było idealnie zorganizowane, to jednak dla takich widoków zdecydowanie warto wybrać się w taki rejs! :)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram