göteborg

Największy ogród botaniczny w Szwecji

15.6.17

Jeśli chodzi o bicie rekordów, Göteborg doczekał się nie tylko najbrzydszego budynku w Szwecji ;). Wśród innych - na szczęście bardziej pozytywnych - naj znajduje się też Botaniska trädgård, czyli miejscowy ogród botaniczny, będący największym tego typu ogrodem w całej Szwecji i jednym z największych w Europie. Cały park liczy sobie 175 hektarów... czyli bądźcie gotowi na długi spacer ;).
Wejście do botanika znajduje się od strony parku Slottskogen, przy Carl Skottsbergs gata. Ogród razem ze Slottskogen oraz Muzeum Historii Naturalnej tworzą tzw. zielone serce Göteborga (Göteborgs gröna hjärta) - jeden z największych miejskich zielonych obszarów rekreacyjnych w Europie. Faktycznie, jest tu gdzie pospacerować i pobiegać, pojeździć na rowerze i na rolkach... albo po prostu wyciągnąć koc i zrobić sobie piknik w przepięknych okolicznościach przyrody :).
Choć sam botanik liczy sobie wspomniane już 175 hektarów, to tak naprawdę zielonych obszarów mamy tu znacznie więcej. I nie mam tu na myśli tylko zielonego serca Göteborga! Z ogrodem botanicznym graniczy rezerwat przyrody Änggårdsbergen, którego obszar pokrywa ponad 300 hektarów. W wielu miejscach w botaniku znajdziemy furtki, tuż za którymi rozpościera się teren rezerwatu. Przejście przez furtkę to jak wejście do innego wymiaru niemalże ;) Zamiast setek kwiatów równo zasadzonych wzdłuż alejek mamy przed sobą las i wąskie ścieżki biegnące wzdłuż strumienia.
Botanik jest otwarty codziennie od 9 rano do zachodu słońca, czyli w lecie możecie sobie posiedzieć tam całkiem długo ;). Na teren ogrodu wstęp jest bezpłatny, choć natkniecie się na informacje zachęcające do dobrowolnych wpłat na utrzymanie botanika. Warto pamiętać, że pomiędzy marcem a wrześniem, ze względu na ochronę wielu delikatnych roślin, nie wolno wprowadzać psów na teren ogrodu. Oczywiście nie dotyczy to psów-przewodników :).
Jedyna płatna część botanika w Göteborgu to szklarnie. W sezonie (maj-sierpień) są one udostępnione turystom od 10 do 17, a poza nim od 10 do 16. W środku znajdziemy ponad 4000 różnorodnych gatunków roślin, a całość możemy zobaczyć za zaledwie 20 koron (8,60 zł). Czy warto? Pomyślcie sobie tylko, że ogród posiada największą w Szwecji kolekcję orchidei... a to tylko część znajdujących się w szklarniach roślin :)
Choć botanik jest czynny przez cały rok, chyba nie muszę nikogo przekonywać, że najlepiej zajrzeć tam w sezonie. Przy wejściu do ogrodu znajdziecie mapkę z zaznaczonymi poszczególnymi obszarami i informacją, jakie rośliny możemy tam znaleźć i kiedy one kwitną. Najwięcej, oczywiście, późną wiosną i wczesnym latem. Ja zajrzałam do Göteborga na przełomie kwietnia i maja i choć drzewa nie zazieleniły się jeszcze w pełni, to cały botanik był już obsypany kwiatami.
Ponadto polecam zapoznać się z programem wydarzeń, dostępnym na stronie ogrodu - zobacz tutaj (tylko po szwedzku). Znajdziecie tam informacje na temat zwiedzania botanika z przewodnikiem, ale nie tylko. Na ten przykład, dzień przed moją wizytą w ogrodzie odbywał się dzień japoński, cieszono się kwitnącymi wszędzie wokół wiśniami. Dlatego też wiele drzew (nie tylko w samym botaniku, ale również prowadzących do wejścia) ozdobiono papierowymi dekoracjami, całość tworzyła naprawdę fajny klimat :)
I teraz mam dylemat, który botanik podoba mi się bardziej? Ten w Göteborgu czy ten w Sztokholmie? ;)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (137) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram