austria

Jesienny Schönbrunn

4.11.19

Przeglądałam sobie czasem na instagramie tony zdjęć zrobionych w ogrodach pałacu Schönbrunn i jakoś nie mogłam rozpoznać tych wszystkich barw. A przecież i w tym i w ubiegłym roku byłam tam wielokrotnie jesienią i jakoś nigdy nie zauważyłam tej żółto-czerwonej mieszanki na taką skalę... Nie to, że Schönbrunn nie jest piękny i kolorowy jesienią, bo zdecydowanie taki jest. Po prostu chyba za dużo tych wszystkich filtrów upiększających zdjęcia w mediach społecznościowych. A przecież wiedeńska jesień nie potrzebuje filtrów :).
Kiedy jest najlepsza pora na wizytę w Schönbrunn, jeśli chcemy zobaczyć ogrody w złocie, pomarańczy i czerwieni? Zdecydowanie stawiam tu na drugą połowę października. Na początku miesiąca jeszcze dominuje zieleń, może kasztanowce są już brązowe, ale reszta niewiele różni się od końca lata. Mam wrażenie, że w Wiedniu w ogóle dość długo jest zielono, ale kiedy nadchodzi jesień, to wszystko zmienia się niemalże z dnia na dzień. W Schönbrunn tworzy to niesamowitą mieszankę, zielone i żółte drzewa przeplatają się na zmianę :)
Tegoroczny październik wyjątkowo nas rozpieszczał. Cała druga połowa miesiąca, czyli ta najbardziej kolorowa, to były temperatury w okolicach 20 stopni (a w ostatni weekend października - nawet 25). Można było usiąść na dywanie z liści w krótkim rękawku i cieszyć się słońcem. Taki październik to bez wątpienia jeden z moich ulubionych miesięcy w roku.
Poza kolorowymi liśćmi, kolejnym symbolem jesieni w ogrodach Schönbrunn jest wyłączenie fontanny Neptuna pomiędzy pałacem a Gloriettą. Kiedy zamiast kaczek w fontannie zobaczymy biegające dzieciaki, to znak, że lato się naprawdę skończyło ;). Pod koniec października jeszcze trawniki przed pałacem były pokryte kwiatami, ale i to znika z początkiem listopada. Również w tym okresie (1 listopada - 31 marca) skracają się godziny otwarcia parku - przez najbliższe miesiące będzie on otwarty tylko do 17.
Prawdziwą instagramową czerwień można zobaczyć w Schönbrunn przez bardzo krótki czas. To tunele otaczające tzw. tajny ogród - ogród następcy tronu (Kronprinzengarten). Porastający te korytarze bluszcz przybiera naprawdę przepiękny odcień i musiałam się nieźle naczekać, by zrobić zdjęcia bez tłumu turystów.
Ten wpis z założenia miał być bardziej fotograficzny niż informacyjny. Jeśli jednak ciekawi Was odwiedzenie Schönbrunn, polecam poniższe wpisy:
> Zwiedzając cesarskie pałace: Hofburg i Schönbrunn, czyli czy warto zwiedzić sam pałac i ile to kosztuje?
> Ogrody pałacowe Schönbrunn, trochę o ich historii oraz jaka ich część jest bezpłatna, a za co musimy zapłacić?
> Najstarsze zoo świata, bo i tę atrakcję znajdziemy na terenie Schönbrunn.
> Zimowy Schönbrunn z jarmarkiem, czyli sezon bożonarodzeniowy nadchodzi!
Bo niezmiennie uważam, że być w Wiedniu i nie zahaczyć o Schönbrunn, to jak w Wiedniu wcale nie być... ;)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (123) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (10) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (32) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram