sztokholm

Opustoszały Sztokholm

26.3.20

Nie, te zdjęcia nie są robione obecnie, bo Szwecja nie wprowadziła tak ostrych restrykcji jak wiele innych krajów w Europie. Jakie efekty przyniesie ta luźniejsza, szwedzka polityka? Przekonamy się za parę tygodni. W końcu w Wielkiej Brytanii na początku też uważano, że można dać się wirusowi rozprzestrzeniać, a teraz ludziom zaleca się siedzenie w domu. Kto wie, może niedługo centrum Sztokholmu będzie wyglądało jak na tych zdjęciach? Są one z czasów, gdy jeszcze mieszkałam w Szwecji - tak spokojnie bywało w godzinach porannych... wczesnoporannych ;).
Według Worldometers.info do chwili obecnej w Szwecji zdiagnozowano trochę ponad 2,5 tysiąca przypadków, z czego 62 osoby zmarły. 158 osób jest w stanie krytycznym. Jednak te 2,5 tysiąca to zdecydowane niedopowiedzenie, bo w Szwecji już od jakiegoś czasu właściwie nie przeprowadza się nowych testów, poza skrajnymi przypadkami. Rząd też nie podejmuje żadnych ostrych decyzji, które mogłyby zbyt poważnie zahamować gospodarkę, zamiast zamykać wszystko - jak ma to miejsce w innych krajach - zaleca się zamykanie co niektórych miejsc, a pracownikom zaleca się pracę zdalną, gdzie to możliwe, wszystkim zaleca się unikanie niepotrzebnych podróży zagranicznych. Fakt, że właściwie wszyscy moi znajomi w Sztokholmie, którzy mieli taką możliwość, już od jakiegoś czasu pracują z domów. Siedziba główna mojej firmy przerzuciła się na pracę zdalną już dwa tygodnie temu. Ale obserwując media, zdaję sobie sprawę, że to tylko ułamek wszystkich, a szwedzkie życie wciąż toczy się dość normalnie.
Choć sama już od dwóch lat nie mieszkam w Szwecji, wciąż na bieżąco śledzę wszystko, co dzieje się w tym kraju. Polska blogosfera po drugiej stronie Bałtyku się nieźle rozwinęła, odkąd wyprowadziłam się ze Sztokholmu i jeśli interesuje Was, jak wygląda problem koronawirusa, zajrzyjcie tutaj:
- Instagram Nowa w Szwecji, gdzie koronawirusowi Ania poświęciła całą, długą relację
- Wpis Agnieszki - Koronawirus w Szwecji, czyli lagom i hyygge razem wzięte
- Film Koronawirus w Szwecji na kanale YT Szwedzki Start
- Relacja COVID-19 SE na instagramie hjortronsylt
Sporo tu informacji po polsku, uaktualnianych na bieżąco - polecam :)
Wczoraj na stronie The Local ukazał się artykuł, że to, czego głównie brakuje szwedzkiej strategii przeciwwirusowej, to przejrzysta komunikacja.
Podejmowane obecnie w Szwecji środki skupiają się na ochronie najbardziej narażonych group, ludziom po siedemdziesiątce i z innych grup ryzyka zaleca się pozostawanie w domach, jak to tylko możliwe. (...) Każdy, u kogo występują objawy powiązane z koronawirusem, również jest proszony o pozostanie w domu i unikanie niepotrzebnych kontaktów. (...) Zabrania się organizacji wydarzeń na ponad 500 osób. Szkoły i ośrodki narciarskie pozostają otwarte, tak jak i kawiarnie i restauracje. 
W artykule zacytowano także polityków i naukowców, w tym profesora Björna Olsena z Uppsali, który podkreśla, że wiele osób obserwuje środki podejmowane w Szwecji i w innych krajach i nie rozumie tego, co się dzieje w Szwecji, brakuje jasnych komunikatów ze strony władz. Sporo szwedzkich naukowców podpisało otwarty list do władz o podjęcie poważniejszych kroków w walce z wirusem. Samą mnie bardzo ciekawi, jak to się dalej rozwinie...
Ale jedno trzeba przyznać, Sztokholm bez tych tłumów turystów wygląda całkiem nieźle, prawda? ;)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (131) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram