Advertisement

Main Ad

Opustoszały Sztokholm

Nie, te zdjęcia nie są robione obecnie, bo Szwecja nie wprowadziła tak ostrych restrykcji jak wiele innych krajów w Europie. Jakie efekty przyniesie ta luźniejsza, szwedzka polityka? Przekonamy się za parę tygodni. W końcu w Wielkiej Brytanii na początku też uważano, że można dać się wirusowi rozprzestrzeniać, a teraz ludziom zaleca się siedzenie w domu. Kto wie, może niedługo centrum Sztokholmu będzie wyglądało jak na tych zdjęciach? Są one z czasów, gdy jeszcze mieszkałam w Szwecji - tak spokojnie bywało w godzinach porannych... wczesnoporannych ;).
Według Worldometers.info do chwili obecnej w Szwecji zdiagnozowano trochę ponad 2,5 tysiąca przypadków, z czego 62 osoby zmarły. 158 osób jest w stanie krytycznym. Jednak te 2,5 tysiąca to zdecydowane niedopowiedzenie, bo w Szwecji już od jakiegoś czasu właściwie nie przeprowadza się nowych testów, poza skrajnymi przypadkami. Rząd też nie podejmuje żadnych ostrych decyzji, które mogłyby zbyt poważnie zahamować gospodarkę, zamiast zamykać wszystko - jak ma to miejsce w innych krajach - zaleca się zamykanie co niektórych miejsc, a pracownikom zaleca się pracę zdalną, gdzie to możliwe, wszystkim zaleca się unikanie niepotrzebnych podróży zagranicznych. Fakt, że właściwie wszyscy moi znajomi w Sztokholmie, którzy mieli taką możliwość, już od jakiegoś czasu pracują z domów. Siedziba główna mojej firmy przerzuciła się na pracę zdalną już dwa tygodnie temu. Ale obserwując media, zdaję sobie sprawę, że to tylko ułamek wszystkich, a szwedzkie życie wciąż toczy się dość normalnie.
Choć sama już od dwóch lat nie mieszkam w Szwecji, wciąż na bieżąco śledzę wszystko, co dzieje się w tym kraju. Polska blogosfera po drugiej stronie Bałtyku się nieźle rozwinęła, odkąd wyprowadziłam się ze Sztokholmu i jeśli interesuje Was, jak wygląda problem koronawirusa, zajrzyjcie tutaj:
- Instagram Nowa w Szwecji, gdzie koronawirusowi Ania poświęciła całą, długą relację
- Wpis Agnieszki - Koronawirus w Szwecji, czyli lagom i hyygge razem wzięte
- Film Koronawirus w Szwecji na kanale YT Szwedzki Start
- Relacja COVID-19 SE na instagramie hjortronsylt
Sporo tu informacji po polsku, uaktualnianych na bieżąco - polecam :)
Wczoraj na stronie The Local ukazał się artykuł, że to, czego głównie brakuje szwedzkiej strategii przeciwwirusowej, to przejrzysta komunikacja.
Podejmowane obecnie w Szwecji środki skupiają się na ochronie najbardziej narażonych group, ludziom po siedemdziesiątce i z innych grup ryzyka zaleca się pozostawanie w domach, jak to tylko możliwe. (...) Każdy, u kogo występują objawy powiązane z koronawirusem, również jest proszony o pozostanie w domu i unikanie niepotrzebnych kontaktów. (...) Zabrania się organizacji wydarzeń na ponad 500 osób. Szkoły i ośrodki narciarskie pozostają otwarte, tak jak i kawiarnie i restauracje. 
W artykule zacytowano także polityków i naukowców, w tym profesora Björna Olsena z Uppsali, który podkreśla, że wiele osób obserwuje środki podejmowane w Szwecji i w innych krajach i nie rozumie tego, co się dzieje w Szwecji, brakuje jasnych komunikatów ze strony władz. Sporo szwedzkich naukowców podpisało otwarty list do władz o podjęcie poważniejszych kroków w walce z wirusem. Samą mnie bardzo ciekawi, jak to się dalej rozwinie...
Ale jedno trzeba przyznać, Sztokholm bez tych tłumów turystów wygląda całkiem nieźle, prawda? ;)

Prześlij komentarz

0 Komentarze