Advertisement

Main Ad

Szukanie mieszkania w Sztokholmie

Wystarczy wrzucić w Google 'wynajem pokoju w Sztokholmie' i zacząć czytać to wszystko, by się kompletnie załamać. Bo nie jest łatwo znaleźć fajne mieszkanie w Sztokholmie, a właściwie jest szalenie trudno znaleźć mieszkanie w Sztokholmie. Jakiekolwiek mieszkanie.


Co dobre: AIESEC pomaga w szukaniu mieszkania.
Co złe: Malutka klitka mnie nie satysfakcjonuje.

Ponieważ i tak myślałam o przeprowadzce do Szwecji, jeszcze zanim się dowiedziałam o AIESECu, chciałabym tu zamieszkać z kimś, kogo już długo znam ;). Kiedy tylko o tym wspomniałam, powiedziano mi, że nic mi nie mogą obiecać, bo "rynek mieszkaniowy w Sztokholmie jest naprawdę wariacki". AIESEC obiecał mi pomoc w szukaniu małego pokoiku dla mnie, do godziny od miejsca pracy, i spełnili obietnicę. Dostałam dziś do podpisania umowę i będę mieszkała w południowym Sztokholmie, godzinę metrem do pracy. Zaakceptowałam to, bo myślę, że lepiej szukać mieszkania, będąc już w Sztokholmie i mając gdzie się zatrzymać ;).

Szukałabym czegoś, nawet gdybym chciała mieszkać sama. Zaczynam pracę w połowie sierpnia - to nienajlepszy czas na wynajem pokoju. Zwłaszcza, jeśli zaczyna się szukać zaledwie kilka tygodni wcześniej ;). Ludzie z AIESECa ostrzegali mnie, że to tak wygląda i zaufałam im. Ale kiedy przeglądałam oferty online, za cenę, którą przyjdzie mi płacić, można dostać większy pokój (mój będzie miał 8m2) z prywatną łazienką i w lepszej lokalizacji. Ok, może troszkę drożej, ale to i tak nie robi różnicy, bo wciąż się mieści w budżecie przeznaczonym na mieszkanie, który dostałam wyliczony (AIESEC przygotował obliczenia, ile pieniędzy z mojej wypłaty będzie szło na poszczególne rzeczy - bardzo przydatne!). Skoro już znam średnie ceny pokoju w innych szwedzkich miastach i mogę porównać je do cen w stolicy - myślę, że nawet będąc na stażu można wynająć przyjemny pokoik w Sztokholmie. Musisz tylko mieć trochę czasu, którego się nie ma na początku. Dlatego nie mogę się już doczekać, by być w Szwecji i zacząć szukać czegoś bardziej odpowiedniego. Trzymajcie kciuki!
A jeśli mowa o innych formalnościach... Logując się na myaiesec.net widzę już nowy status: 'matched'. Wciąż czekam na TN Acceptance Note. Ponieważ nie chcę im wysyłać maili w stylu "Przypominam o przysłaniu mi TN AN, o który prosiłam tydzień temu" - już o niego prosiłam i obiecano mi przysłać go wkrótce - jedna osoba z mojego lokalnego komitetu skontaktowała się z nimi. I przypomniała im, że muszę zapoznać się z umową o pracę jak najszybciej. "Powinnaś zobaczyć wszystkie dokumenty dot. warunków pracy zanim wyjedziesz z Polski". Więc mam 3 tygodnie. Bilet do Sztokholmu zabukowany na 6 sierpnia :).

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. powodzenia w Stockholmie :) super miasto :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuję bardzo :) już nie mogę się doczekać przeprowadzki, choć mam nadzieję, że w miarę szybko jednak znajdę fajne mieszkanko :)

    OdpowiedzUsuń