Advertisement

Main Ad

Lotniska w Sztokholmie - Jak na nie dojechać?

Jakkolwiek nietrudno o znalezienie tanich lotów do i ze Sztokholmu, zwłaszcza ze latają tutaj takie niskokosztowe linie jak Wizzair, Ryanair, Norwegian czy EasyJet, ale po wylądowaniu zawsze pojawia się ten sam problem: jak dojechać do miasta i nie zbankrutować? Postaram się tutaj przedstawić transport do i z trzech głównych sztokholmskich lotnisk: Arlanda, Bromma i Skavsta. Nie uwzględniłam tutaj czwartego - Västerås, jako że sama nigdy stamtąd nie latałam.

ARLANDA

ARLANDA to główne i największe lotnisko Sztokholmu. Lata stąd 76 linii lotniczych, obsługując 181 połączeń, z czego 29 krajowych. Lotnisko posiada cztery terminale, co może być nieco mylące, jako że pierwszy z nich ma numer 2, a czwarty - numer 5. Terminale 2 i 5 obsługują loty międzynarodowe, a 3 i 4 - krajowe. Mapa "znajdź drogę na lotnisku" jest dostępna tutaj. Po tej krótkiej informacji wstępnej, pozwolę sobie przedstawić środki transportu na lotnisko Arlanda i ich koszty.
Flygbussarna - autokary lotniskowe łączące Arlandę z City Terminalen (główny dworzec autobusowy w centrum miasta). Busy odjeżdżają co 10 minut, wieczorami co 15, a ostatni bus odjeżdża z centrum o 22. Czas podróży zależy od natężenia ruchu, ale zazwyczaj to ok. 45 minut. Warto zaopatrzyć się w bilety przez internet, jako że ceny są niższe niż w automatach na dworcu czy lotnisku. Bilet normalny kosztuje 105 koron, dla młodzieży (pomiędzy 16 a 25 rokiem życia) i osób powyżej 65 lat - 89 koron.
Arlanda Express - pociągi kursujące z lotniska do centrum w zaledwie 20 minut - to najszybsze połączenie. Rozkład jazdy pociągów jest dostępny tutaj. Bilet normalny kosztuje 260 koron, ulgowy (poniżej 25 r.ż.) - 130 koron. W sprzedaży są też bilety weekendowe (czwartki-niedziele), ale powrót musi mieć miejsce w ten sam weekend - koszt (tam i z powrotem) wynosi 325 koron. Dla porównania - bilet normalny w dwie strony kosztuje 490 koron.
Pendeltåg - to pociąg regionalny kursujący na trasie Uppsala-Arlanda-Sztokholm. By dotrzeć do Sztokholmu pociągiem regionalnym, trzeba mieć ważny bilet na karcie miejskiej SL i zapłacić dodatkową "opłatę lotniskową" w wysokości 75 koron. Jeśli przyjeżdżacie do Sztokholmu i zamierzacie korzystać z transportu miejskiego, będziecie potrzebować tej karty i tak, więc bilet na lotnisko to dopłata tylko w wysokości 75 koron ;). Pociągi jeżdżą dwa razy na godzinę a podróż do Sztokholmu trwa 38 minut.
Autobus + pociąg = podróż za darmo. No właściwie prawie za darmo ;). Ale cena jest wliczona w bilet miejski na karcie SL, więc nie trzeba już płacić nic więcej. A jak dojechać do Arlandy komunikacją publiczną? Wsiądź w  pendeltåg z centrum miasta do Märsta, podróż trwa ok. 35 minut. Tam trzeba się przesiąść w autobus numer 583, który dojeżdża bezpośrednio na lotnisko w ok. 15 minut. Więc jeśli uda się dobrze dopasować przesiadki, można dotrzeć do Arlandy w godzinę, bez żadnej dodatkowej opłaty.

BROMMA

BROMMA. To lotnisko znajduje się właściwie w mieście, więc podróż do centrum nie zajmuje wiele czasu. Jest to w większości krajowe lotnisko, jako że na 17 lotów stamtąd, aż 13 jest wewnątrz Szwecji. Poza lotniskowymi autokarami można też łatwo dotrzeć na lotnisko transportem publicznym.
Flygbussarna - autokary docierają do City Terminalen w 20 minut, zatrzymując się na Fridhemsplan (niebieska i zielona linia metra). Busy jeżdżą zazwyczaj co 20 minut, a ostatni startuje o 20:20, ale podczas weekendów obowiązuje inny rozkład (zwłaszcza w soboty, gdy ostatni autokar odjeżdża o 15:20). Bilet normalny kosztuje 75 koron, a ulgowy 59 koron.
Sztokholmska komunikacja miejska - z biletem SL możemy skorzystać z autobusów miejskich kursujących na Bromma. Autobusem nr 110 w 20 minut można dojechać na Alvik, skąd metro zabierze nas do centrum miasta w kolejne 15 minut. Inna linia, odjeżdżająca z Bromma, to autobus nr 152, którym w 10 minut dotrzemy na Sundbybergs Torg, a stamtąd należy wsiąść w pendeltåg do centrum miasta (kierunek: Nyneshamn).

SKAVSTA

SKAVSTA to lotnisko najdalej położone od Sztokholmu, w pobliżu Nyköping. Jest to lotnisko obsługujące wszystkie połączenia Wizzaira i Ryanaira.
Flygbussarna to najwygodniejszy sposób podróżowania do i z lotniska. Jakkolwiek, ponieważ trasa zajmuje około 80 minut i łatwo może się wydłużyć przez korki, Flygbussarna radzi podróżnym, by wsiąść do autokaru w centrum przynajmniej 3 godziny przed odlotem. Rozkład jazdy jest powiązany z przylotami i odlotami, dlatego też w przypadku odwołania lotu, autobus również może wypaść z rozkładu. Bilet normalny kosztuje 139 koron, a ulgowy 119 koron.
Autobus + pociąg. Innym sposobem, by dostać się do Sztokholmu ze Skavsta, jest skorzystanie z miejscowego autobusu nr 515 do dworca w Nyköping (bilet kosztuje 26 koron), a stamtąd wsiąść w pociąg do Sztokholmu - podróż trwa godzinę a ceny wahają się pomiędzy 90 a 140 koron. Mając więcej czasu, można zorganizować tańsze połączenie niż Flygbussarna i przy okazji zwiedzić Nyköping :).

W mojej informacji nie uwzględniłam taksówek, jako że każda firma może mieć swój własny cennik i na pewno nie jest on tańszy od powyższych opcji :). Mam nadzieję, że te informacje będą dla kogoś przydatne :). Wszystkie mapy pochodzą od GoogleMaps.

Uwaga - ceny we wpisie dotyczą roku 2014. Po aktualny cennik Flygbussarna zapraszam na ich stronę internetową.

Prześlij komentarz

1 Komentarze