sztokholm

Lotniska w Sztokholmie - Jak na nie dojechać?

15.11.14

Jakkolwiek nietrudno o znalezienie tanich lotów do i ze Sztokholmu, zwłaszcza ze latają tutaj takie niskokosztowe linie jak Wizzair, Ryanair, Norwegian czy EasyJet, ale po wylądowaniu zawsze pojawia się ten sam problem: jak dojechać do miasta i nie zbankrutować? Postaram się tutaj przedstawić transport do i z trzech głównych sztokholmskich lotnisk: Arlanda, Bromma i Skavsta. Nie uwzględniłam tutaj czwartego - Västerås, jako że sama nigdy stamtąd nie latałam.

ARLANDA

ARLANDA to główne i największe lotnisko Sztokholmu. Lata stąd 76 linii lotniczych, obsługując 181 połączeń, z czego 29 krajowych. Lotnisko posiada cztery terminale, co może być nieco mylące, jako że pierwszy z nich ma numer 2, a czwarty - numer 5. Terminale 2 i 5 obsługują loty międzynarodowe, a 3 i 4 - krajowe. Mapa "znajdź drogę na lotnisku" jest dostępna tutaj. Po tej krótkiej informacji wstępnej, pozwolę sobie przedstawić środki transportu na lotnisko Arlanda i ich koszty.
Flygbussarna - autokary lotniskowe łączące Arlandę z City Terminalen (główny dworzec autobusowy w centrum miasta). Busy odjeżdżają co 10 minut, wieczorami co 15, a ostatni bus odjeżdża z centrum o 22. Czas podróży zależy od natężenia ruchu, ale zazwyczaj to ok. 45 minut. Warto zaopatrzyć się w bilety przez internet, jako że ceny są niższe niż w automatach na dworcu czy lotnisku. Bilet normalny kosztuje 105 koron, dla młodzieży (pomiędzy 16 a 25 rokiem życia) i osób powyżej 65 lat - 89 koron.
Arlanda Express - pociągi kursujące z lotniska do centrum w zaledwie 20 minut - to najszybsze połączenie. Rozkład jazdy pociągów jest dostępny tutaj. Bilet normalny kosztuje 260 koron, ulgowy (poniżej 25 r.ż.) - 130 koron. W sprzedaży są też bilety weekendowe (czwartki-niedziele), ale powrót musi mieć miejsce w ten sam weekend - koszt (tam i z powrotem) wynosi 325 koron. Dla porównania - bilet normalny w dwie strony kosztuje 490 koron.
Pendeltåg - to pociąg regionalny kursujący na trasie Uppsala-Arlanda-Sztokholm. By dotrzeć do Sztokholmu pociągiem regionalnym, trzeba mieć ważny bilet na karcie miejskiej SL i zapłacić dodatkową "opłatę lotniskową" w wysokości 75 koron. Jeśli przyjeżdżacie do Sztokholmu i zamierzacie korzystać z transportu miejskiego, będziecie potrzebować tej karty i tak, więc bilet na lotnisko to dopłata tylko w wysokości 75 koron ;). Pociągi jeżdżą dwa razy na godzinę a podróż do Sztokholmu trwa 38 minut.
Autobus + pociąg = podróż za darmo. No właściwie prawie za darmo ;). Ale cena jest wliczona w bilet miejski na karcie SL, więc nie trzeba już płacić nic więcej. A jak dojechać do Arlandy komunikacją publiczną? Wsiądź w  pendeltåg z centrum miasta do Märsta, podróż trwa ok. 35 minut. Tam trzeba się przesiąść w autobus numer 583, który dojeżdża bezpośrednio na lotnisko w ok. 15 minut. Więc jeśli uda się dobrze dopasować przesiadki, można dotrzeć do Arlandy w godzinę, bez żadnej dodatkowej opłaty.

BROMMA

BROMMA. To lotnisko znajduje się właściwie w mieście, więc podróż do centrum nie zajmuje wiele czasu. Jest to w większości krajowe lotnisko, jako że na 17 lotów stamtąd, aż 13 jest wewnątrz Szwecji. Poza lotniskowymi autokarami można też łatwo dotrzeć na lotnisko transportem publicznym.
Flygbussarna - autokary docierają do City Terminalen w 20 minut, zatrzymując się na Fridhemsplan (niebieska i zielona linia metra). Busy jeżdżą zazwyczaj co 20 minut, a ostatni startuje o 20:20, ale podczas weekendów obowiązuje inny rozkład (zwłaszcza w soboty, gdy ostatni autokar odjeżdża o 15:20). Bilet normalny kosztuje 75 koron, a ulgowy 59 koron.
Sztokholmska komunikacja miejska - z biletem SL możemy skorzystać z autobusów miejskich kursujących na Bromma. Autobusem nr 110 w 20 minut można dojechać na Alvik, skąd metro zabierze nas do centrum miasta w kolejne 15 minut. Inna linia, odjeżdżająca z Bromma, to autobus nr 152, którym w 10 minut dotrzemy na Sundbybergs Torg, a stamtąd należy wsiąść w pendeltåg do centrum miasta (kierunek: Nyneshamn).

SKAVSTA

SKAVSTA to lotnisko najdalej położone od Sztokholmu, w pobliżu Nyköping. Jest to lotnisko obsługujące wszystkie połączenia Wizzaira i Ryanaira.
Flygbussarna to najwygodniejszy sposób podróżowania do i z lotniska. Jakkolwiek, ponieważ trasa zajmuje około 80 minut i łatwo może się wydłużyć przez korki, Flygbussarna radzi podróżnym, by wsiąść do autokaru w centrum przynajmniej 3 godziny przed odlotem. Rozkład jazdy jest powiązany z przylotami i odlotami, dlatego też w przypadku odwołania lotu, autobus również może wypaść z rozkładu. Bilet normalny kosztuje 139 koron, a ulgowy 119 koron.
Autobus + pociąg. Innym sposobem, by dostać się do Sztokholmu ze Skavsta, jest skorzystanie z miejscowego autobusu nr 515 do dworca w Nyköping (bilet kosztuje 26 koron), a stamtąd wsiąść w pociąg do Sztokholmu - podróż trwa godzinę a ceny wahają się pomiędzy 90 a 140 koron. Mając więcej czasu, można zorganizować tańsze połączenie niż Flygbussarna i przy okazji zwiedzić Nyköping :).

W mojej informacji nie uwzględniłam taksówek, jako że każda firma może mieć swój własny cennik i na pewno nie jest on tańszy od powyższych opcji :). Mam nadzieję, że te informacje będą dla kogoś przydatne :). Wszystkie mapy pochodzą od GoogleMaps.

Podobne posty

1 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram