Advertisement

Main Ad

Pierwszy rezerwat przyrody w Sztokholmie

Jako że wiosna już zawitała na dobre, poddałam się ze zwiedzaniem muzeów i innych zamkniętych miejsc i zdecydowałam się nacieszyć tymi słonecznymi dniami. Szukając jakichś zielonych obszarów w mieście, znalazłam rezerwat przyrody Judarskogen, położony zaledwie pięć minut od stacji Åkeshov na zielonej linii metra. Zaledwie 25 minut od centrum Sztokholmu znajduje się pierwszy rezerwat przyrody tego miasta.
Zaraz po wyjściu z metra, stanęliśmy naprzeciwko niewielkiego pałacyku. To Åkeshov slott z początku XVIII wieku, który współcześnie jest miejscem różnych wydarzeń i konferencji, a także oferuje możliwość przenocowania w zameczku jak w hotelu.
Na prawo za zameczkiem zaczyna się niewielka ścieżka. Prowadzi ona prosto do jeziorka Judarn, położonego w samym centrum rezerwatu przyrody.
Czytając z tablicy: "Judarskogen jest pierwszym sztokholmskim rezerwatem przyrody, założonym w 1995 r. W sercu rezerwatu można znaleźć jezioro Judarn. Przyroda wokół jeziora jest zróżnicowana - od otwartych łąk po górzyste lasy." Czyli innymi słowy: niewielki, ale bardzo zróżnicowany obszar.
Wiele ścieżek i mostów ponad podmokłymi terenami jest idealnych nie tylko na spacery, ale też dla biegaczy. Kiedy my na spokojnie cieszyliśmy się pogodą, niektóre osoby uprawiające jogging wokół jeziorka minęły nas więcej niż raz.
Rezerwat przyrody Judarskogen był także zadziwiająco pusty. Przy tak pięknej pogodzie spodziewałam się tam wielu ludzi, zwłaszcza, że przecież dojazd tam jest bardzo prosty.
Jezioro Judarn zajmuje obszar 74000 metrów kwadratowych i ma maksymalną głębokość 3,7 m. Według Wikipedii to jedno z najmniej zanieczyszczonych jezior w Sztokholmie, do tego posiadające bogatą florę i faunę.
Niektóre części rezerwatu sprawiają, że czuje się jak w górach ;). Spacerowaliśmy dookoła, robiąc mnóstwo zdjęć.
Co naprawdę uwielbiam w Szwecji to specjalne miejsca na ognisko i grilla nawet w rezerwacie przyrody. Coś czuję, że wrócę tu jeszcze w lecie ;)
I znów z tablicy przy wejściu do rezerwatu: "Judarskogen ma ciekawą historię kulturową. W rezerwacie znajdują się kamienne kręgi z Epoki Brązu oraz "Rosyjski Mur", prawdopodobnie zbudowany przed więźniów z wojny rosyjskiej z XVIII wieku."
A po przyjemnym spacerze, jeszcze przyjemniejszy odpoczynek w kawiarni Gateau, przy stacji metra Ängbyplan, gdzie zakończyliśmy naszą wędrówkę. I bardzo polecam Judarskogen w te ciepłe dni :)

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Great read, thanks! I was looking for some info/pictures (in English) about visiting Judarskogen and your post is what made me decide it was definitely worth a visit! ;)

    OdpowiedzUsuń