Advertisement

Main Ad

Festiwal Rakowy w Malmö

Sierpień to szwedzki sezon na raki. A że Szwedzi uwielbiają zarówno jeść raki, jak i imprezować, po prostu musieli to wszystko połączyć w całość i w efekcie wszędzie wokół zaraz rozpoczną się imprezy rakowe. Ale w Malmö ma miejsce jedyna taka impreza, skupiająca ok. 1,4 miliona ludzi co roku, jeśli wierzyć stronie internetowej miasta. A jak wyglądają takie obchody?
Zacznijmy od samego początku. Biorąc pod uwagę, że Szwedzi zawsze uwielbiali jeść raki, w pewnym momencie po prostu musieli zacząć łowić ich za dużo. W związku z taką sytuacją pod koniec XIX wieku Szwecja wprowadziła nowe rozwiązania prawne, które pozwalały na konsumpcję raków pomiędzy 7 sierpnia a 7 listopada. Jakkolwiek prawo to zmieniono w 1994r., tradycja pozostała ta sama - początek sierpnia to sezon na raki a Szwedzi z przyjemnością będą to świętować. Jonas Engman, etnolog cytowany przez The Local, wyjaśnia to w ten sposób: "Ludzie jedli raki od XVI wieku, ale świętowanie rozpoczęło się dopiero w XIX wieku. To był sposób na pożegnanie lata i powitanie jesieni. Ponadto sierpień był miesiącem, gdy można już było łowić raki."
Festiwal Rakowy w Malmö zaczyna się w połowie sierpnia, ale miasto przygotowuje się do niego odpowiednio wcześniej. Ulice są zamykane, by rozstawić na nich wszechobecne atrakcje.  Większe i mniejsze sceny, na których wkrótce odbędą się koncerty, mnóstwo straganów z niemal każdym rodzajem jedzenia (choć oczywiście raki cieszą się największym zainteresowaniem), a także wiele atrakcji dla dzieci,  jak choćby niewielkie wesołe miasteczka.
Jak możecie zobaczyć poniżej,  organizatorzy festiwalu zadbali o to, by jego uczestnicy się nie zgubili ;). W wielu punktach miasta można znaleźć mapy wraz z informacją, gdzie odbywają się główne wydarzenia. Warto też zapoznać się z programem festiwalu na stronie internetowej, aby niczego nie przegapić. Tegoroczny Festiwal Rakowy w Malmö trwa między 14 a 21 sierpnia, rozpoczynając się od wielkiej imprezy w piątkowy wieczór. 
Jak widać na powyższym zdjęciu, każdy nosi taką dziwną papierową czapkę. Tak, to też tradycja i nawet nie próbujcie tego uniknąć! Nie ma żadnej wymówki, że wygląda się głupio czy śmiesznie... kogo to obchodzi?  Każdy taką nosi i wszyscy wyglądają tak samo! Czapki są kolorowe i często mają elementy rakowe. Można doczepić szczypce zamiast uszu albo po prostu narysować/przykleić raka ;).
Jak już o tym wspomniałam, obchody zaczynają się w piątkowy wieczór, pierwszy dzień festiwalu. Główne wydarzenia mają miejsce na głównym placu (Stortorget), gdzie przez cały wieczór odbywają się różne koncerty, a przed sceną rozstawia się długie stoły. Ludzie stoją w kolejkach po kilka godzin, żeby zająć dobre miejsce! My mieliśmy szczęście, bo uniwersytet w Malmö zarezerwował kilka stołów dla studentów, więc nie musieliśmy się martwić o znalezienie miejsca :).
Ale rakowe imprezy to nie tylko jedzenie, to także picie. Picie i śpiewanie piosenek specjalnie na takie okazje. Te tradycyjne 'pijackie' piosenki zwą się snapsvisor i w większości z nich jest taki jeden moment, zazwyczaj pod koniec refrenu, gdy należy wypić shota. Najpopularniejszą piosenką na rakowych imprezach jest "Helan går". Poniżej możecie obejrzeć video z YouTube, gdzie Szwedzi śpiewają "Helan går" podczas rakowej imprezy :)
A co, jeśli nie lubi się raków,  jak na przykład autorka tego bloga?  ;) Na szczęście Festiwal w Malmö oferuje wiele straganów z jedzeniem z różnych krajów... choć - oczywiście - po szwedzkich cenach.
I jak wam się podoba takie szwedzkie świętowanie?  :)

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Dziękuję, że mogłem zobaczyć to wydarzenie dzięki tobie ;) Jest wiele takich które chciałbym zobaczyć na żywo jak na przykład Noc Walpurgii, jednak często wypadają w takie dni, kiedy nie mam możliwości pojawienia się w Skandynawii.

    Pozdrawiam,
    http://odkryjskandynawie.xaa.pl

    OdpowiedzUsuń