erasmus

Festiwal Rakowy w Malmö

5.8.15

Sierpień to szwedzki sezon na raki. A że Szwedzi uwielbiają zarówno jeść raki, jak i imprezować, po prostu musieli to wszystko połączyć w całość i w efekcie wszędzie wokół zaraz rozpoczną się imprezy rakowe. Ale w Malmö ma miejsce jedyna taka impreza, skupiająca ok. 1,4 miliona ludzi co roku, jeśli wierzyć stronie internetowej miasta. A jak wyglądają takie obchody?
Zacznijmy od samego początku. Biorąc pod uwagę, że Szwedzi zawsze uwielbiali jeść raki, w pewnym momencie po prostu musieli zacząć łowić ich za dużo. W związku z taką sytuacją pod koniec XIX wieku Szwecja wprowadziła nowe rozwiązania prawne, które pozwalały na konsumpcję raków pomiędzy 7 sierpnia a 7 listopada. Jakkolwiek prawo to zmieniono w 1994r., tradycja pozostała ta sama - początek sierpnia to sezon na raki a Szwedzi z przyjemnością będą to świętować. Jonas Engman, etnolog cytowany przez The Local, wyjaśnia to w ten sposób: "Ludzie jedli raki od XVI wieku, ale świętowanie rozpoczęło się dopiero w XIX wieku. To był sposób na pożegnanie lata i powitanie jesieni. Ponadto sierpień był miesiącem, gdy można już było łowić raki."
Festiwal Rakowy w Malmö zaczyna się w połowie sierpnia, ale miasto przygotowuje się do niego odpowiednio wcześniej. Ulice są zamykane, by rozstawić na nich wszechobecne atrakcje.  Większe i mniejsze sceny, na których wkrótce odbędą się koncerty, mnóstwo straganów z niemal każdym rodzajem jedzenia (choć oczywiście raki cieszą się największym zainteresowaniem), a także wiele atrakcji dla dzieci,  jak choćby niewielkie wesołe miasteczka.
Jak możecie zobaczyć poniżej,  organizatorzy festiwalu zadbali o to, by jego uczestnicy się nie zgubili ;). W wielu punktach miasta można znaleźć mapy wraz z informacją, gdzie odbywają się główne wydarzenia. Warto też zapoznać się z programem festiwalu na stronie internetowej, aby niczego nie przegapić. Tegoroczny Festiwal Rakowy w Malmö trwa między 14 a 21 sierpnia, rozpoczynając się od wielkiej imprezy w piątkowy wieczór. 
Jak widać na powyższym zdjęciu, każdy nosi taką dziwną papierową czapkę. Tak, to też tradycja i nawet nie próbujcie tego uniknąć! Nie ma żadnej wymówki, że wygląda się głupio czy śmiesznie... kogo to obchodzi?  Każdy taką nosi i wszyscy wyglądają tak samo! Czapki są kolorowe i często mają elementy rakowe. Można doczepić szczypce zamiast uszu albo po prostu narysować/przykleić raka ;).
Jak już o tym wspomniałam, obchody zaczynają się w piątkowy wieczór, pierwszy dzień festiwalu. Główne wydarzenia mają miejsce na głównym placu (Stortorget), gdzie przez cały wieczór odbywają się różne koncerty, a przed sceną rozstawia się długie stoły. Ludzie stoją w kolejkach po kilka godzin, żeby zająć dobre miejsce! My mieliśmy szczęście, bo uniwersytet w Malmö zarezerwował kilka stołów dla studentów, więc nie musieliśmy się martwić o znalezienie miejsca :).
Ale rakowe imprezy to nie tylko jedzenie, to także picie. Picie i śpiewanie piosenek specjalnie na takie okazje. Te tradycyjne 'pijackie' piosenki zwą się snapsvisor i w większości z nich jest taki jeden moment, zazwyczaj pod koniec refrenu, gdy należy wypić shota. Najpopularniejszą piosenką na rakowych imprezach jest "Helan går". Poniżej możecie obejrzeć video z YouTube, gdzie Szwedzi śpiewają "Helan går" podczas rakowej imprezy :)
A co, jeśli nie lubi się raków,  jak na przykład autorka tego bloga?  ;) Na szczęście Festiwal w Malmö oferuje wiele straganów z jedzeniem z różnych krajów... choć - oczywiście - po szwedzkich cenach.
I jak wam się podoba takie szwedzkie świętowanie?  :)

Podobne posty

1 komentarze

  1. Dziękuję, że mogłem zobaczyć to wydarzenie dzięki tobie ;) Jest wiele takich które chciałbym zobaczyć na żywo jak na przykład Noc Walpurgii, jednak często wypadają w takie dni, kiedy nie mam możliwości pojawienia się w Skandynawii.

    Pozdrawiam,
    http://odkryjskandynawie.xaa.pl

    OdpowiedzUsuń

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram