sztokholm

Brittsommar - złota, szwedzka jesień

9.11.17

My mamy swoje babie lato, ale nawet w kraju uznawanym za tak zimny i szary jak Szwecja jesień nie zawsze musi być ponura. I o ile listopada sama całym sercem nie znoszę, to październik jest jednym z moich ulubionych miesięcy. W Sztokholmie akurat środek października przypada na ten najpiękniejszy okres pełen kolorów. W tym roku Brittsommar wypadło akurat w okolicy weekendu 14-15 X, czyli spóźniło się o jakiś tydzień... ;)
Dlaczego mówię o tygodniowym spóźnieniu? Bo nazwa Brittsommar pochodzi od imienia świętej Brygidy (po szwedzku Birgitta, a skrótowe formy to właśnie Britt lub Britta), a dzień tej świętej przypada akurat na 7 października. Istnieje legenda mówiąca o tym, że św. Brygida uważała klimat północny za wyjątkowo zimny i niesprzyjający, więc gorąco modliła się o ocieplenie (no i już wiadomo, skąd to globalne ocieplenie mamy... :P ). Bóg zdecydował się wysłuchać jej próśb i zesłał Szwecji kilka dodatkowych ciepłych dni w październiku.
A czym właściwie to Brittsommar jest? Myślę, że porównanie do babiego lata, którego użyłam na początku, mówi całkiem sporo :). Brittsommar to właśnie to nagłe ocieplenie, które przychodzi gdzieś w październiku, kiedy już powoli przyzwyczajamy się do chłodu i braku słońca. To ta złota, słoneczna jesień, która trwa zdecydowanie za krótko...  W Sztokholmie w połowie października nagle zrobiło się 17 stopni w cieniu, a na słońcu odczuwalna temperatura spokojnie przekraczała 20 stopni. Gdy tutaj pięknie grzało słońce, w Polsce było akurat kilka stopni i ciągle lało - nikt nie chciał mi wierzyć, że w Szwecji może być wtedy tak pięknie ;).
Niestety, nie trwało to zbyt długo... Pogoda na tygodniu była dość zmienna, ale niezbyt mnie to ruszało, bo i tak całe dnie siedziałam w pracy. Za to z trzech październikowych weekendów, które spędziłam w Sztokholmie (czwarty już w Czarnogórze, a tam akurat na pogodę zdecydowanie nie mogłam narzekać ;) ), tylko jeden był taki, że aż się nie chciało wychodzić z domu. Dwa pozostałe wykorzystałam na długie spacery z aparatem, których rezultatem jest tona zdjęć załączonych do tego wpisu ;).

Ale Szwedom nie wystarczy, że jest po prostu ciepło i słonecznie. Jak pisze SVT nyheter, prawdziwe Brittsommar powinno spełniać określone warunki. Po pierwsze, musi wypadać pomiędzy 4 a 10 października, czyli w tygodniu, w którym mamy dzień św. Brygidy. Samo ciepło to temperatury ok. 20 stopni na południu i 15 stopni na północy. Ponadto musi być słonecznie i bezwietrznie. Zdarza się, że takich warunków pogoda w Szwecji nie spełnia nawet w lecie, nic zatem dziwnego, że prawdziwe Brittsommar - zgodne z warunkami wspomnianymi powyżej - trafia się raz na dziesięć lat. Odkąd rozpoczęto pomiary, rekordowe temperatury dla Brittsommar odnotowano:
- w Götaland: 24,5 stopnia (9.10.1995)
- w Svealand: 22,8 stopnia (9.10.1995)
- w Norrland: 19,8 stopnia w północnej części (4.10.1945) i 22,6 stopnia w części południowej (4.10.1973).
Jak widać, szwedzkiej jesieni już od lat się nie spieszy do pobicia rekordów ;).
Brittsommar to nie jedyne określenie, jakim Szwedzi nazywają swoją złotą, ciepłą jesień. Często można spotkać się też ze słowem Brittmässesommar. Jednak Nordiska Museet, w części poświęconej św. Brygidzie, wspomina też o dwóch innych określeniach, przyjętych bardziej w mowie potocznej. Pierwsze z nich to fattigmanssommar, czyli lato biedaka. Drugie: grävlingssommar - lato borsuka, gdyż mniej więcej w tym okresie zwierzęta te wychodzą zbierać zapasy na zimę.
Uwielbiam Sztokholm w kolorach jesieni - jeśli chcielibyście zobaczyć więcej zdjęć z miasta, polecam moje poprzednie wpisy: sztokholmski botanik jesienią oraz ubiegłoroczne październikowe migawki, głównie z wyspy Djurgården :). W sumie to nawet mi trochę smutno na myśl, że to moja ostatnia jesień w Szwecji...

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram