austria

Rozarium w Baden

29.5.20

O rozarium w Baden bei Wien usłyszałam po raz pierwszy jesienią 2018 roku i postanowiłam sobie odwiedzić je w nadchodzącym sezonie. Niestety, nic z tego nie wyszło, bo przełom maja i czerwca ubiegłego roku był u mnie bardzo intensywny - goście, wyjazdy... a róże przecież nie kwitną cały czas. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo teraz, korzystając z pandemii, zamkniętych granic oraz braku wyjazdów i gości, mogę sobie na spokojnie odwiedzać okolice Wiednia. W tym także rozarium w Baden... :)
Rozarium znajduje się w parku Doblhoffpark, położonym ok. 15 minut spacerem od dworca kolejowego w Baden. Park ma powierzchnię nieco ponad 8 ha, a oprócz rozarium znajdziemy tu też między innymi barokową oranżerię, staw z łódkami czy place zabaw. Historycznie były to ogrody pałacowe Weikersdorf Schloss, w którym dziś mieści się hotel i spa, ale od lat sześćdziesiątych park przeszedł w ręce gminy, gdzie podjęto decyzję o utworzeniu zorganizowanego rozarium.
Badeńskie rozarium to największy ogród różany na terenie Austrii. W internecie znajduję dość rozbieżne liczby, choć źródła niby wydają się dość oficjalne... ;)  Możemy tu zatem obejrzeć ok. 25 - 30 tysięcy róż, z ok. 800-900 różnych gatunków. A wszystko to na liczącym sobie niecałe 100.000 m² terenie rozarium... :) Większość róż kwitnie na przełomie maja i czerwca, ale są i gatunki, które możemy podziwiać latem, a nawet jesienią (ogród zaprasza gości nawet w październiku).
Co sobie bardzo cenię - ogród jest dostępny przez cały rok, a wstęp nie jest biletowany. Jakoś przyzwyczaiłam się już, że przy wejściu do takich miejsc zawsze jest budka z kasą i płaćcie, turyści! ;) Teraz, gdy granice wciąż są zamknięte, w Baden nie ma zbyt wielu osób - w parku natrafiłam na trochę spacerowiczów i fotografów-amatorów ze smartfonami w ręku... ale biorąc pod uwagę, jak turystyczne to miejsce, oraz fakt, że był to weekend - pusto, cicho i spokojnie :)
Ogród w Baden to także popularne miejsce wystaw fotograficznych, choć podczas mojego pobytu najnowsza się jeszcze nie rozpoczęła. Tegoroczna wystawa La Gacilly-Baden Photo odbędzie się pomiędzy 14 lipca a 26 października pod dwoma hasłami:  Im Osten VIEL Neues (Na Wschodzie WIELE nowego) oraz Renaissance (Renesans). Myślę, że zajrzę tu jeszcze latem, by pooglądać rozstawione między drzewami zdjęcia.
W czerwcu odbywa się tu zazwyczaj Festiwal Róż (Badener Rosentage), przyciągający wielu turystów. W tym roku jednak - bez większego zaskoczenia - wydarzenie zostało odwołane z powodu panującej epidemii. Nie będzie więc muzyki, pokazów tańca ani akrobatyki, które zwykle towarzyszą temu wydarzeniu. Władze miasta informują jednak, że już planują powrót festiwalu w 2021... ;)
W rozarium możemy znaleźć też kilka świetnie wkomponowanych w ogród rzeźb - w tym choćby samego Beethovena, o którego związkach z Baden bei Wien pisałam już wcześniej. Do tego wszechobecne fontanny - niestety, większość z nich była nieczynna podczas mojej wizyty. Nie wiem, czy jeszcze przed początkiem sezonu - czerwcem, czy może z powodu tego wirusa...
Badeńskie rozarium to przepiękne miejsce. Może nie ma tu zbyt wiele do turystycznego zwiedzania, ale przecież nie tego szuka się w ogrodach. Mamy tu sporą przestrzeń do spacerów, wiele poukrywanych wśród drzew i krzaków róż ławeczek... no i przede wszystkim mnóstwo kwiatów, które otaczają całe miejsce niesamowitym zapachem. Wiele gatunków róż widziałam tutaj po raz pierwszy w życiu. I gdyby nie nadciągający deszcz, to mogłabym tam po prostu siedzieć cały dzień z książką i już nigdzie się nie ruszać... :)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (131) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram