Advertisement

Main Ad

Wiedeńskie kościoły w 5. bezirku

Oddaliłam się od centrum ze zwiedzaniem wiedeńskich kościołów i coraz częściej napotykam się na trzy zasadnicze problemy ;)
1. świątyń jest znacznie mniej,
2. w większości nie są one stare i zabytkowe,
3. a co za tym idzie - zazwyczaj są zamknięte dla odwiedzających. Przecież wystarczy, gdy się kościół otworzy na niedzielną mszę...
Na spacer po Margareten, czyli 5. bezirku, wybrałam się w niedzielę, licząc na to, że trafię jakoś pomiędzy nabożeństwami i uda się gdzieniegdzie zajrzeć do środka. Zresztą spacer nie był jakoś szczególnie długi - na mapce zaznaczyłam sobie zaledwie pięć kościołów. I tak do większości mogłam zajrzeć jedynie przez kraty / szybę... 

1. Kościół św. Józefa (Pfarrkirche St. Josef zu Margareten)

Kościół św. Józefa w Margareten zbudowano w latach sześćdziesiątych XVIII wieku, a potem w wieku XX przeszedł kilka procesów przebudowy i rozbudowy (m.in. dodano wieżę w roku 1903). Późnobarokowej świątyni udało się najwidoczniej przetrwać II wojnę światową, bo wystrój wnętrza to zdecydowanie nie jest wiek XX. Ołtarze pochodzą z XVIII wieku, w tym piękny ołtarz główny z czerwonego marmuru. Na ścianie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca fakt, że to właśnie tu wystawiono ciało Franza Schuberta przed pogrzebem - ot, ciekawostka dla tych zwiedzających Wiedeń śladami wielkich kompozytorów ;).
Adres: Schönbrunner Str. 52

2. Kościół Serca Jezusowego (Herz-Jesu-Kirche)

Jedna z tych świątyń, które zdecydowanie większe wrażenie wywierają swoim budynkiem, a nie wnętrzami... ;) Kościół w stylu neoromańskim wybudowano w latach siedemdziesiątych XIX wieku, a po II wojnie światowej rozbudowano go jeszcze o zakrystię. Nad wejściem do świątyni znajduje się relief przedstawiający Chrystusa jako dobrego pasterza - jest to nawiązanie do Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia Dobrego Pasterza (nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje...), bo kościół zbudowano właśnie na potrzeby tego zgromadzenia.
Główny ołtarz to dzieło powstałe już po II wojnie światowej - odpowiadał za nie rzeźbiarz Franz Schütz. Sprzed wojny zachował się ołtarz boczny autorstwa B. Böttgera oraz organy pochodzące jeszcze z XIX wieku. Obecnie jest to świątynia wspólnoty słoweńskiej i - choć podchodziłam do niej dwukrotnie w różnych dniach, gdy na drzwiach wisiała karteczka otwarte 10-18 - ciągle odbijałam się od zamkniętych drzwi...
Adres: Einsiedlergasse 9-11

3. Kościół Zmartwychwstania Chrystusowego (Pfarrkirche Auferstehung Christi)

Spacerując w okolicy, zastanawiałam się przez chwilę, czy na pewno trafiłam w dobre miejsce - nie widziałam żadnego rzucającego się w oczy budynku, żadnej wieży górującej nad okolicą... Cóż, kiedy budowano ten kościół w latach 1969-71, skupiano się już na innych rzeczach, niż robili to architekci przed wiekami ;). Nad wejściem do świątyni o dość nietypowym kształcie znajduje się krzyż utworzony z mozaiki. Wnętrze kościoła jest owalne (pewnie inspirowano się tym dowcipem o wiernych chowających się po kątach podczas zbierania na tacę :P ), a po bokach dobudowano dwie niewielkie kaplice. Naturalne światło wpada tu jedynie od góry - na ścianach kościoła, zamiast okien, znajdziemy drogę krzyżową... znów z mozaiki ;).
Adres: Siebenbrunnenfeldgasse 22–24

4. Kościół św. Floriana (Pfarrkirche St. Florian)

Ja wiem, że już kościół Zmartwychwstania był współczesną ciekawostką architektoniczną, ale gdzie mu tam do kościoła św. Floriana! ;) Ten już z zewnątrz wygląda inaczej, a wnętrze tylko potęguje ten efekt. Świątynię zbudowano w latach sześćdziesiątych (myślę, że idzie się tu domyślić, że XX wieku ;) ) - to żelbetonowa konstrukcja, tak odmienna od starych, historycznych kościołów.
Ciekawa konstrukcja i duże okna pokryte kolorowymi witrażami (dzieło Giselberta Hoke'a z lat sześćdziesiątych) wywołują niemałe wrażenie. Przyznam, że wolę taką zabawę architekturą niż te proste kościoły na jedno kopyto, które się często budowało w Europie w drugiej połowie XX wieku. W latach 2005-2016 świątynia gościła projekt Jugendkirche Wien (Kościół Młodzieżowy), który w 2016 roku zawieszono z przyczyn finansowych.
Adres: Wiedner Hauptstraße 97

Wspomniałam na początku, że na swojej liście miałam pięć kościołów, ale - jak widać - udało się zajrzeć tylko do czterech... Kościół św. Jana Chrzciciela (Kirche St. Johannes der Täufer) jest najwidoczniej otwarty tylko w niedzielę rano, podczas jednej jedynej mszy. Jak patrzę po zdjęciach w internecie, nie wygląda na wart jechania tam specjalnie z samego rana. Nie można się było rozszaleć z architekturą, bo świątynia znajduje się... na parterze jednego z bloków. Nic mnie już chyba w tym mieście nie zdziwi ;).

Prześlij komentarz

0 Komentarze