Advertisement

Main Ad

Katedra i inne kościoły Sztokholmu

To żadna tajemnica, że uwielbiam zwiedzać kościoły, zwłaszcza te starsze. Jednak nie podchodzę zbyt entuzjastycznie do zwiedzania skandynawskich kościołów, bo wiele z nich jest naprawdę prostych i cóż, nie wyglądają one jakoś wyjątkowo. Na szczęście nie ze wszystkimi tak jest i Sztokholm ma wiele do zaoferowania osobom takim jak ja :).

1. Katedra w Sztokholmie / Kościół św. Mikołaja (Storkyrkan / S:t Nikolai kyrka)

Położona tuż obok Pałacu Królewskiego katedra to najstarszy kościół na sztokholmskiej Starówce - została zbudowana pod koniec XIII wieku i była wielokrotnie przebudowywana od tej pory. Od 1527 r. jest to kościół luterański. Katedra była i wciąż jest miejscem wielu królewskich ceremonii, takich jak koronacji czy ślubów.
W 1743 roku do katedry została dobudowana wieża. Ma ona 66 metrów wysokości i znajdują się w niej 4 dzwony. Bilet wstępu do kościoła kosztuje 40 koron, a zwiedzający z Kartą Sztokholmską oraz dzieci poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo. A także, oczywiście, ci, którzy chcą się tylko pomodlić a nie zwiedzać.
Na poniższym zdjęciu można zobaczyć dwie główne "atrakcje" sztokholmskiej katedry. To drewniana rzeźba przedstawiająca św. Jerzego ze smokiem, pochodząca z 1489 roku, której kopię można również zobaczyć podczas spaceru po Gamla Stan. W tle widać obraz "Sąd ostateczny" (moja mama przetłumaczyła "The Last Judgement" z angielskiego jako "Ostatni Żyd" <3 ) z końca XVII wieku.

2. Kościół Riddarholm (Riddarholmskyrkan)

Wspominałam już o tym kościele w moim poście dotyczącym wysepki Riddarholm, ale nie mogłam wejść wtedy do środka, bo jest otwarty dla zwiedzających tylko w sezonie (połowa maja do połowy września). Bilet kosztuje 50 koron dla osoby dorosłej oraz 25 koron dla studentów. Dzieci mają wstęp za darmo.
Według jego strony internetowej "Kościół Riddarholm jest ostatecznym miejscem spoczynku szwedzkich królów oraz jedynym zachowanym średniowiecznym kościołem klasztornym w Sztokholmie". Został on zbudowany w XIII wieku a pierwszym pochowanym tu władcą był Magnus III, zmarły w 1290 r.
Podłoga kościoła jest ułożona z płyt nagrobnych i tablic pamiątkowych. W Riddarholmskyrkan można znaleźć grobowce nie tylko królów i królowych, ale także innych członków rodzin królewskich oraz możnowładców. Najnowszą kaplicą w kościele jest Kaplica Bernadotte (na drugim zdjęciu poniżej), zbudowana w latach pięćdziesiątych XIX wieku dla obecnie panującej dynastii.

3. Kościół niemiecki  (Tyska kyrkan)

Nie opuszczając jeszcze Gamla Stan, skieruję się teraz do Kościoła niemieckiego, położonego w sercu sztokholmskiej starówki. Oficjalnie poświęcony św. Gertrudzie, nazwę powszechnie używaną zawdzięcza jednak Niemcom mieszkającym w tej okolicy w czasach średniowiecznych. Nad bramą wisi napis mówiący: "Fürchtet Gott! Ehret den König!" - "Bój się Boga! Czcij króla!".
Pierwsza niemiecka kaplica powstała w tym miejscu pod koniec XVI wieku, a już na początku następnego rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Jakkolwiek wszystko zostało ukończone dopiero w 1878 r. Na mnie największe wrażenie w Kościele niemieckim wywarły kolorowe witraże w oknach.
Wnętrze kościoła reprezentuje styl barokowy. W sezonie kościół jest otwarty codziennie na przynajmniej kilka godzin, ale poza sezonem zwiedzać można tylko w środy oraz od piątku do niedzieli. Wstęp jest darmowy.

4. Kościół św. Klary (Klara Kyrka)

Chociaż wieża kościoła św. Klary jest widoczna z daleka, trudno zrobić mu dobre zdjęcie ze względu na położenie tuż przy stacji T-Centralen i otoczenie innymi budynkami ze wszystkich stron. Pierwszy kościół dedykowany tej świętej wybudowano w Sztokholmie w XIII wieku, ale obecny datuje się na 1572 rok.
Klara kyrka nie pobiera opłat za wstęp, jakkolwiek jego strona internetowa zachęca turystów do wsparcia kościoła np. za pomocą przelewu. To także pierwszy kościół, w którym w środku widziałam kawiarnię :).

5. Kościół Gustawa Wazy (Gustaf Vasa kyrka)

Wszystkie powyższe kościoły to te główne, które znajdziecie w centrum Sztokholmu. Teraz zabiorę Was do innego, położonego nieco dalej. Kościół Gustawa Wazy, nazwany po szwedzkim królu, jest położony przy placu Odenplan (zielona linia metra). Jakkolwiek zbudowano go w barokowym stylu, jest on całkiem nowy - zwłaszcza w porównaniu z tymi powyżej ;). Otwarto go w 1906 roku.
Najciekawszą częścią kościoła Gustawa Wazy jest główny ołtarz, stworzony znacznie wcześniej niż sam kościół. Ołtarz zbudował w latach 1728-31 Burchard Precht do katedry w Uppsali. Następnie zostawiono w Skansenie na kilka lat, aż w końcu na początku XX wieku umiejscowiono go w tym właśnie kościele.
Czy ktoś jeszcze by powiedział, że szwedzkie kościoły są proste i nudne? :)

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. niestety, nie udało mi się dotrzeć do kościoła z pochowanymi monarchami - najpierw coś sobie wbiłem, że leżą oni w katedrze, a potem już nie było czasu, choć przecież te świątynie są niedaleko! Teraz przynajmniej mogłem zobaczyć jak to wygląda na zdjęciach :)

    OdpowiedzUsuń