linköping

Krótki spacer po Linköping

7.5.19

Linköping - siódme co do wielkości szwedzkie miasto - położony jest około 200 km na południowy-zachód od Sztokholmu. Pociągiem to niecałe dwie godziny jazdy, czyli wręcz idealnie na jednodniowy wypad ze stolicy ;). Taki też mam plan na jedną marcową sobotę - skoro przyjechałam do Szwecji na niemal cały tydzień, nie spędzę przecież tych wszystkich dni w Sztokholmie, to miasto w końcu znam już całkiem nieźle. Zatem z ciekawym mojego stylu zwiedzania kolegą docieramy do Linköping przed 11 i kierujemy się do centrum. Spacer nie był tak długi i intensywny, jak to zazwyczaj ma u mnie miejsce, bo cóż, zaczęła mnie rozkładać grypa. Ale nawet w ciągu kilku godzin, tak na spokojnie udało się co nieco w Linköping zobaczyć.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra p.w. św. Piotra, pochodząca z XIII wieku, chociaż, jak to zazwyczaj ma miejsce, była potem wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Największe zmiany wprowadzono w XVI i XVII wieku w efekcie pożarów oraz... reformacji, gdy spora część wystroju wnętrza została zniszczona. Jedną z większych ciekawostek są zdecydowanie ślepe arkady biegnące wzdłuż ścian świątyni - zachowały się one z różnych etapów jej budowy. Z jednej strony znajdziemy proste, romańskie, zaś po innej stronie katedry dużo bardziej ozdobne, późnogotyckie. Znajdziemy tu też XV-wieczną chrzcielnicę, XVI-wieczny obraz autorstwa Maartena van Heemskercka, będący dawniej częścią ołtarza głównego, oraz popularny w Szwecji świecznik - Drzewo Życia.
Naprzeciwko katedry stoi charakterystyczny, stary budynek - Linköpings slott. Zamek w Linköping został wybudowany w XII wieku, kiedy w mieście utworzono diecezję i rozpoczęto budowę pierwszej katedry. To jeden z najstarszych tak dobrze zachowanych świeckich zabytków w Szwecji. Pierwotnie Linköpings slott stanowił siedzibę biskupa, dopiero po reformacji został zmieniony w zamek. Obecnie, po renowacji, w południowym skrzydle znajdują się biura, zaś w północnym utworzono muzeum.
Zatem, skoro istnieje taka możliwość, wchodzimy do Muzeum Zamku i Katedry w Linköping. Wstęp kosztuje 60 SEK (24 zł) i przez większość czasu jesteśmy chyba jedynymi zwiedzającymi. Zapoznamy się tu z historią obu budowli, a także samego miasta, centrum którego przez wieki stanowiła katedra. W skarbcu znajdziemy trochę średniowiecznych sreber i liczne szaty liturgiczne z dawnych epok. Jak to często bywa w niewielkich muzeach, tylko część informacji została przetłumaczona na angielski i sporo ciekawostek przeczytamy tylko po szwedzku. Cały zamek da się obejść na spokojnie w kilkadziesiąt minut.
Zatrzymujemy się w Café Chocolat na kubek gorącej czekolady, a potem kontynuujemy nasz spacer po mieście. Przy Storgatan natychmiast rzuca się w oczy żółty budynek Ratusza, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku jako szkoła. Swoją drogą, dopiero przeglądając zdjęcia widzę, jak półprzytomnie zwiedzałam Linköping - szukam zdjęć, które (byłam święcie przekonana) powinnam mieć, ale najwidoczniej nawet nie chciało mi się sięgać po aparat... Nie polecam zwiedzania z gorączką ;). Po drodze zauważam jeszcze ciekawy, ceglany budynek z XIX wieku mieszczący dziś siedzibę Föreningshuset Fontänen.
Nasz spacer po Linköping kończymy w lokalnym skansenie, o którym już pisałam tutajGamla Linköping to największa atrakcja miasta, obok katedry i Muzeum Sił Powietrznych (Flygvapenmuseum), do którego już nie zdążyliśmy dotrzeć. Jednak wciąż uważam, że Linköping jest miastem, które - w pełni sił ;) - możemy bez problemu zwiedzić w jeden dzień. Mając więcej czasu, celowałabym raczej w pobliskie jezioro Vättern i znajdujące się na jego wybrzeżu miasteczka Motala i Vadstena (gdyby tylko mieć samochód...), a nie spędzałabym kolejnego dnia w samym Linköping, no ale co kto lubi... :)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (132) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram