austria

Święty Piotr i katakumby

29.3.20

Jednym z miejsc, do których warto zajrzeć podczas zwiedzania Salzburga, jest obszar klasztoru św. Piotra (Stift Sankt Peter). To jeden z najstarszych (a nawet najstarszy do dziś funkcjonujący) klasztor na terenach niemieckojęzycznych - założony przez św. Ruperta w 696 roku. Czyli, jakby nie patrzeć, dość dawno temu ;). Podczas mojej styczniowej wizyty udało mi się zajrzeć do głównego kościoła oraz na cmentarz, wraz ze znajdującymi się tu katakumbami. Część cennych skarbów należących do klasztoru benedyktynów jest wystawiona w muzeum w DomQuartier, do którego też warto zajrzeć :).

Przylegający do świątyni cmentarz św. Piotra (Petersfriedhof) natychmiast przykuł moją uwagę - jest dla mnie coś magicznego i klimatycznego w starych cmentarzach. To najstarsza nekropolia w Salzburgu, najprawdopodobniej powstała wkrótce po założeniu klasztoru, choć najdawniejsza zachowana do dziś płyta nagrobna podaje sięga 1288 roku. Początkowo chowano tu tylko mnichów z klasztoru, z czasem jednak pozwolono i na pochówek członków znaczniejszych rodów. Spoczywają tu m.in. kilku burmistrzów Salzburga, młodszy brat Haydna czy starsza siostra Mozarta. Cmentarz oficjalnie zamknięto z końcem 1878 roku, przez co szybko zaczął popadać w ruinę - rozważano nawet zajęcie części terenów pod kolejkę wjazdową do fortecy, bo klasztor znajduje się tuż u stóp wzgórza zamkowego. Władze klasztoru nie wyraziły jednak na to zgody - wręcz przeciwnie, zadbały o przywrócenie cmentarzowi lepszego stanu. W efekcie w 1930 roku znów wydano zgodę na nowe pochówki.
Na terenie cmentarza znajdują się też trzy kaplice - Mariazellerkapelle, Kreuzkapelle oraz Margarethenkapelle. Do jednej z nich, neogotyckiej Margarethenkapelle udaje mi się nawet na chwilę zajrzeć do środka. Nie robi szczególnego wrażenia, ale też i nie tego się spodziewałam... Sam kościół św. Piotra zostawiam sobie na koniec zwiedzania ;).
Wstęp na teren cmentarza i kaplic jest darmowy - jedyna płatna część to cmentarne katakumby, bilet kosztuje jednak zaledwie 2€. Średniowieczne katakumby znajdują się w jaskiniach, poszerzonych pracą człowieka - wmurowane w skałę ściany świetnie komponują się z całym wzgórzem. Całość jest nieduża, to zaledwie kilka pomieszczeń połączonych kilkudziesięcioma schodami biegnącymi do góry. Nie ma tu wszechobecnych kości i czaszek, jak to czasami bywa w katakumbach - nie zobaczymy tu nic poza płytami nagrobnymi.
Górna część katakumb to także fajny punkt widokowy - widać stąd cały cmentarz, kaplice oraz kościół klasztorny, a w tle także katedrę w Salzburgu. Na szczęście w deszczowy, styczniowy dzień nie było zbyt wielu chętnych na zwiedzanie, więc mogłam spokojnie okupować okna na dłużej, nie tylko robiąc zdjęcia, ale po prostu obserwując miasto z góry.
Na sam koniec zostawiłam sobie zwiedzanie kościoła klasztornego i zgodnie z oczekiwaniami - nie spotkało mnie tu rozczarowanie ;). Obecna świątynia pochodzi z pierwszej połowy XII wieku, chociaż - co chyba nie zaskakuje - wielokrotnie ją przebudowywano na przestrzeni wieków. Obecny wystrój w stylu rokoko to efekt renowacji przeprowadzony w latach 1760-82. Bogate zdobienia, wszechobecne obrazy, piękne sklepienie... Jedyne, czego mi brakowało, to więcej światła - niewiele go wpadało przez okna o tej porze, a lampki choinkowe i żyrandole w bocznych nawach nie wystarczyły do bezstatywowych zdjęć dobrej jakości :)
Zdaję sobie sprawę, że kościoły i cmentarze to nie są atrakcje dla każdego, ale i tak polecam wizytę w benedyktyńskim klasztorze św. Piotra w Salzburgu. To spora i istotna część historii tego miasta, w którym kościół przez długie wieki trzymał władzę. Na terenie klasztoru znajduje się też piekarnia i restauracja, więc można tu wpaść, skosztować coś z tradycyjnej kuchni austriackiej ;).

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (131) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram