Advertisement

Main Ad

Kościoły Linzu

Linz Kościoły
Całkiem nieźle idzie mi zwiedzanie austriackich miast szlakiem ich kościołów. Na blogu znajdziecie już wpisy poświęcone świątyniom Salzburga, Innsbrucka czy Steyr, o Wiedniu nawet nie wspominając, bo tutaj nie ograniczyłam się do jednego czy dwóch wpisów ;). Kiedy więc we wrześniu wybrałam się do Linzu, by zobaczyć słynne Wybrzeże Murali, postanowiłam też zajrzeć do kilku okolicznych kościołów - w końcu nie da się całego dnia oglądać sztuki ulicznej. Szybko okazało się, że to trzecie największe austriackie miasto jest pełne historycznych świątyń, których wieże górują nad zabudową miejską. Warto zajrzeć choć do kilku z nich podczas wizyty w Linzu :).

1. Kościół św. Seweryna (Severinkirche)

Zaczęłam nieco na uboczu, bo od kościoła położonego po drodze z portu do centrum Linzu. To nowy budynek, zbudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku - zastąpił on stary kościół św. Seweryna, który początkowo miał iść do rozbiórki, ale w końcu został odnowiony i trafił w ręce Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Obecny Severinkirche to owalny budynek, bez dzwonnicy, za to z nowoczesnymi witrażami nad ołtarzem i organami. Choć z historycznego punktu widzenia nie ma tu nic do zwiedzania, to lubię czasem zaglądać do współczesnych kościołów, by zobaczyć, w którym kierunku poszli architekci (w tym przypadku za projekt odpowiadał Franz Wiesmayr)... ;)

2. Kościół Wniebowzięcia NMP (Stadtpfarrkirche)

Kiedy na początku XIII wieku wydzielono główny plac miejski, stanął na nim pierwszy kościół parafialny Linzu, wtedy jeszcze niewielka romańska świątynia. W połowie XV wieku kościół przebudowano w stylu gotyckim, przy okazji go powiększając i dodając do niego wieżę. Jednak największe zmiany, których efekty możemy podziwiać po dziś dzień, nastąpiły dopiero w wieku XVI i XVII, kiedy Stadtpfarrkirche został nadany styl barokowy - ponowna inauguracja świątyni nastąpiła w 1656 roku.
Na pewno warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczny ołtarz z obrazem z 1695 roku przedstawiającym wniebowzięcie Maryi. Jednak to, co spodobało mi się najbardziej w tym kościele, to kaplica Jana Nepomucena, stanowiąca jednocześnie baptysterium. Pięknie zdobione pomieszczenie to podobno jeden z najlepszych przykładów wczesnego rokoko w Górnej Austrii. Oczywiście nie znaczy to jednak, że nie warto zajrzeć i do pozostałych kaplic, choć mniej ozdobnych, to i w nich znajdą się takie perełki jak chociażby późnogotycki krucyfiks z końca XV wieku.

3. Stara Katedra (Alter Dom)

Kościół jezuitów poświęcony Ignacemu Loyoli został zbudowany w zaledwie dziesięć lat - prace trwały od 1669 do 1678 roku. Status katedry dla diecezji w Linzu świątynia uzyskała dopiero w roku 1785 i mogła się nim pochwalić do początku wieku XX, gdy ukończono budowę nowej katedry. Rok 1785 nie jest przypadkowy - w poprzedniej dekadzie papież dokonał kasaty zakonu jezuitów i trzeba było coś zrobić z pustym kościołem. W takiej sytuacji cesarz Józef II rozpoczął starania, by podzielić diecezję w Pasawie, pod którą dotąd podlegały te okolice, i w 1784 roku utworzył diecezję w Linzu (co rok później zaakceptował i papież).
Czas powstania kościoła nie pozostawia tu wiele wątpliwości, w środku trafimy na barok :). Najbardziej godne uwagi są tu XVIII-wieczne organy - nie tylko ze względu na fakt, że zachowały się w świetnym stanie. Swego czasu organistą w katedrze był znany austriacki kompozytor Anton Bruckner, który pozmieniał instrument pod kątem swoich potrzeb, co dziś jest uważane za jedną z największych ciekawostek świątyni.

4. Nowa Katedra (Neuer Dom)

Nowa Katedra w Linzu to największy kościół Austrii z powierzchnią podłogową 5200m², gdzie może zmieścić się jednocześnie 20.000 osób. Tę świątynię zwiedzałam dokładnie jeszcze podczas pierwszej wizyty w tym mieście i wtedy powstał oddzielny wpis pt. Nowa Katedra w Linzu. Kościół jest potężny, robi ogromne wrażenie i naprawdę warto go odwiedzić :).

5. Kościół Bonifratrów (Kirche der Barmherzigen Brüder)

Niewielki, barokowy kościół klasztorny znajduje się tuż naprzeciwko Nowej Katedry i w jej cieniu nie ma szans wywierać większego wrażenia. Ale i tak musiałam tu zajrzeć ;). Początkowo był to kościół karmelitanek, zbudowany tu na początku XVIII wieku. No ale i ten zakon został rozwiązany w 1782 roku, kościół przez parę lat przechodził z rąk do rąk, aż w 1789 do klasztoru wprowadzili się bonifratrzy, którzy też zajęli się renowacją świątyni. Przy okazji zmieniając patrona kościoła z Teresy z Ávili (która była karmelitanką) na Jana Bożego (czyli założyciela zakonu bonifratrów), wszystko musiało się zgadzać ;). Wnętrze świątyni nawiązuje do karmelitańskiego kościoła św. Józefa z Pragi, ołtarz jest nowszy - pochodzi z połowy XIX wieku. Oryginalny, z wizerunkiem św. Teresy, został przeniesiony do parafii w Frankenmarkt po rozwiązaniu zakonu karmelitanek.

6. Kościół Minorytów (Minoritenkirche)

Pierwotnie franciszkanie zbudowali swój kościół - jeszcze w stylu gotyckim - w Linzu już w XIII wieku, wkrótce po powstaniu samego zakonu. To, co możemy zwiedzać dzisiaj, to efekt XVIII-wiecznej przebudowy w stylu rokoko. Z tego okresu pochodzi też marmurowy ołtarz, zdobiony stiukami, z obrazem przedstawiającym Zwiastowanie Pańskie. Po bokach świątyni znajdziemy sześć ołtarzy bocznych, uznawanych za jedną z większych perełek rokoko w Austrii. Niestety, trafiłam na jakiś okres remontowy i część kościoła była pokryta rusztowaniami... Przynajmniej nie zasłonili ołtarza głównego ani ambony z 1767 roku z posągiem dobrego pasterza na szczycie.

7. Kościół Urszulanek (Ursulinenkirche)

Znów XVIII wiek, znów ciekawy barok... Aż szkoda, że tym razem dane mi było oglądać tylko przez szybę zamkniętych drzwi ;). Urszulanki przybyły do Linzu w XVII wieku i oryginalnie założyły w tym miejscu kaplicę, w miejscu której w 1736 roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Z zewnątrz rzuca się w oczy późnobarokowa fasada, wewnątrz zobaczymy jednonawowy kościół z kilkoma bocznymi niszami, w których znajdują się ołtarze poboczne. Na jednym z nich znajdziemy obraz autorstwa słynnego włoskiego malarza Antonia Bellucci, swoje dzieła w kościele urszulanek zostawili też Martino Altomonte i jego syn Bartolomeo Altomonte.

8. Kościół św. Marcina (Martinskirche)

Kościół św. Marcina to najstarsza świątynia w Linzu i jedna z najstarszych w Austrii. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z czerwca 799 roku, choć oczywiście niewiele zostało z oryginalnej, romańskiej budowli - było tu kilka przebudów, renowacji, w XVIII wieku świątynia służyła nawet wojskom za stajnie dla koni. Mimo to zachowało się tu trochę perełek, w tym freski z z XIV / XV wieku czy gotyckie, drewniane rzeźby. Niestety, kościół był zamknięty, choć jak krążyłam po okolicy, to zobaczyłam jak przyszedł pracownik i wpuścił kogoś, ale jak chciałam podejść, to zamknięto mi drzwi przed nosem :P. Musiałam się więc zadowolić oglądaniem najstarszego kościoła Linzu przez szybę... ;)

Prześlij komentarz

0 Komentarze