austria

Nietypowe muzea w Wiedniu

21.8.20

Choć może co niektórym trudno w to uwierzyć, wiedeńskie muzea to nie tylko Sisi i Habsburgowie ;). Oczywiście, są też tu i muzea, jakie znajdziecie w prawie każdym kraju - Historii Sztuki, Historii Naturalnej, wszelakie historyczne, militarne, galerie sztuki i mnóstwo podobnych. Piszą o nich w każdym przewodniku i na pewno natraficie na kilka zdań o nich, gdy zapytacie wujka Google, co zobaczyć w Wiedniu? Ale w austriackiej stolicy nie brakuje i mniejszych muzeów tematycznych, do których zaglądają raczej mający za dużo wolnego czasu miejscowi niż zagraniczni turyści. Lubię zaglądać w takie miejsca, trochę ich już odwiedziłam, więc dziś zaprezentuję Wam siedem nietypowych muzeów w Wiedniu i jeśli temat ten Was zaciekawi, pewnie za jakiś czas wrzucę też część drugą z kolejnymi ciekawostkami :). 

BESTATTUNGSMUSEUM - MUZEUM POGRZEBOWE

Założone w 1967 roku muzeum ma swoją siedzibę na wiedeńskim Cmentarzu Centralnym. Jest nieduże, obejmuje zaledwie kilka pomieszczeń - całość nieco zaciemniona, by wprowadzić zwiedzających we właściwy nastrój. Wystawy są opisane po niemiecku i angielsku, w tych samych językach dostępny jest też audioprzewodnik. Muzeum skupia się na austriackich zwyczajach pogrzebowych, podejściu do śmierci oraz nekrologach. Znajdziemy tu przykłady trumien, urn, karawanów, obejrzymy filmik z ceremonii pogrzebowych ostatnich Habsburgów... Bestattungsmuseum jest ciekawe, świetnie przygotowane, a wizytę w nim warto połączyć ze zwiedzaniem samego Cmentarza Centralnego. Polecam też zajrzeć do sklepiku z pamiątkami przy muzeum - to miejsce, gdzie można kupić tak abstrakcyjne gadżety jak chociażby pogrzebowe klocki LEGO... ;)
Informacje praktyczne:
- Adres: Cmentarz Centralny, tuż za wejściem przy drugiej bramie (Tor 2)
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 9-16:30, od 1 marca do 2 listopada również w soboty 10-17:30
- Wstęp: bilet normalny - 7 €, ulgowy - 5 €. Dzieci do 12 roku życia wchodzą za darmo.

GLOBENMUSEUM - MUZEUM GLOBUSÓW

Jeśli wierzyć Wikipedii, to założone w 1956 roku Muzeum Globusów jest jedynym muzeum na świecie w pełni poświęconym tej tematyce. Na pewno jest to największa kolekcja globusów, którą zdecydowano się udostępnić odwiedzającym - muzeum posiada kilkaset obiektów. Zobaczymy tu nie tylko miniaturki świata (zarówno znanego nam obecnie, jak i takiego, jak postrzegano go przed setkami lat), ale też globusy nieba czy innych planet. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Wystawy są opisane po niemiecku i angielsku, a samo muzeum składa się z kilku pomieszczeń, na zwiedzenie których warto poświęcić co najmniej godzinę. Bilet do Muzeum Globusów jest biletem łączonym, obejmującym trzy muzea podlegające pod Austriacką Bibliotekę Narodową - są to jeszcze Muzeum Esperanto i Muzeum Papirusów (równie nietypowe, jakby nie patrzeć ;) ).
Informacje praktyczne:
- Adres: Palais Mollard, Zieglergasse 65
- Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 10-18, w czwartki otwarte dłużej do 21 (w sierpniu 2020 muzeum otwarte tylko od czwartku do niedzieli 10-18).
- Wstęp: bilet łączony na trzy wspomniane muzea: normalny - 5 €, ulgowy - 4 €. Dzieci i młodzież do 19 r.ż. wchodzą za darmo.

KRIMINALMUSEUM - MUZEUM KRYMINALNE

To jedno z najstraszniejszych muzeów, jakie miałam okazję oglądać, ale z drugiej strony - nie jestem osobą o zbyt mocnych nerwach ;). Muzeum Kryminalne opowiada o przestępczości w Wiedniu na przestrzeni wieków - jakie zbrodnie tu popełniano i jak zmieniały się miejskie służby porządkowe. Zaczynamy ok. XVI-XVII wieku i powoli, sala po sali (a jest ich naprawdę sporo) docieramy do czasów współczesnych. Naturalnie, im później, tym materiałów jest więcej, a materiały to nie tylko opisy, ale też narzędzia zbrodni, fragmenty szkieletów zbrodniarzy lub ich ofiar, wycinki z gazet mówiące o przestępstwie, zdjęcia z miejsc zbrodni... Muzeum jest ciekawe i poruszające, ale otwarcie przyznaję - nie jest dla każdego, bo naprawdę można tu zobaczyć i przeczytać o różnych okropnościach. Do zobaczenia jest sporo, do przeczytania jeszcze więcej - niestety, nie wszystko przetłumaczono. Za drobną opłatą można w kasie kupić książeczkę opisującą po angielsku każdą wystawę, jednak szczegółowe opisy poszczególnych przypadków często są dostępne jedynie po niemiecku. Jeśli chodzi o tłumaczenia przy samych wystawach - są one robione wybiórczo, w niektórych salach wszystko jest po niemiecku i angielsku, a są też pomieszczenia, gdzie wszystko jest po niemiecku, nie przetłumaczono niczego. Na szczegółowe zapoznanie się ze wszystkimi wystawami potrzeba co najmniej 2 godzin - część muzeum znajduje się w piwnicy i w środku jest po prostu zimno, co warto wziąć pod uwagę, zwiedzając w lecie, w krótkim rękawku ;)
Informacje praktyczne:
- Adres: Große Sperlgasse 24
- Godziny otwarcia: od czwartku do niedzieli plus święta 10-17
- Wstęp: bilet normalny - 8 €, bilet ulgowy (dzieci do 16 r.ż.) - 4 €

SCHNEEKUGELMANUFAKTUR - FABRYKA KUL ŚNIEŻNYCH

Wiecie, że te popularne pamiątki w kształcie śnieżnych kul z zamkniętymi w nich zabytkami pochodzą właśnie z Wiednia? Produkcję rozpoczął w 1900 roku Erwin Perzy, a pierwsza kula przedstawiała bazylikę Maria Zell. Dziś takie pamiątki produkowane są masowo w Chinach, ale Original Wiener Schneekugelmanufaktur wciąż kontynuuje rodzinną tradycję. Otworzono również niewielkie muzeum, składające się z zaledwie trzech pokoików, w którym można poczytać o procesie tworzenia kul (zarówno kiedyś, jak i współcześnie) oraz zobaczyć te bardziej wyjątkowe, które wyszły z rąk rodziny Perzy. Tekstu tu niewiele, ale prawie wszystko jest opisane po niemiecku i angielsku. Obejście całości to kwestia 15-20 minut, więc muzeum warto odwiedzić, będąc w okolicy, bo dojazd specjalnie tutaj zajmie Wam pewnie więcej czasu niż samo zwiedzanie. Przy muzeum znajduje się też bogato wyposażony sklepik, gdzie można kupić śnieżne kule w różnych rozmiarach i z różnymi zabytkami / postaciami w środku.
Informacje praktyczne:
- Adres: Schumanngasse 87
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku 9-15. Warto też zaglądać do aktualności na ich stronie, bo czasem są też dodatkowe dni - np. w tym roku do listopada muzeum jest też otwarte w każdy pierwszy piątek miesiąca 9-16.
- Wstęp: darmowy

SCHOKOMUSEUM - MUZEUM CZEKOLADY

Czy sama nazwa nie zachęca tutaj do zajrzenia do tego muzeum...? :) Wystarczy wejść do budynku, by otoczył nas ten niesamowity zapach. Za muzeum odpowiada producent słodyczy Heindl i w ramach zwiedzania możemy obserwować też (zza szyby) pracowników na hali produkcyjnej. Oczywiście, nie jest to główna atrakcja muzeum - obejrzymy tu film o historii Heindla (tylko po niemiecku) oraz poczytamy o historii czekolady i metodach jej produkcji (po niemiecku i angielsku). Całość nie zajmuje dużo czasu - wraz z obejrzeniem filmu spędziłam w środku niespełna godzinę. O czym warto wspomnieć, w cenie biletu mamy darmową degustację różnych czekoladek Heindla, a także zniżkę na produkty w pobliskim sklepie. Bo przy tym wszechobecnym zapachu czekolady nie można sobie odmówić spróbowania małego co nieco... ;)
Informacje praktyczne:
- Adres: Willendorfer Gasse 2-8
- Godziny otwarcia: od czwartku do soboty 10-16
- Wstęp: bilet normalny - 8 €, ulgowy - 6 €, dzieci do 5 r.ż. wchodzą za darmo.

UHRENMUSEUM - MUZEUM ZEGARÓW

Było to moje pierwsze nietypowe muzeum, odwiedzone jeszcze na początku mojego pobytu w Wiedniu :). W 1917 roku nauczyciel Rudolf Kaftan podarował miastu swoją kolekcję zegarów i już w cztery lata później został dyrektorem nowo otwartego muzeum tematycznego. Wystawy są rozmieszczone na trzech piętrach, a wystawiono na nich ok. 900 okazów - brzmi, jakby tego było nie wiadomo ile, ale czasem jedna gablota to kilkadziesiąt mniejszych zegarków... Dlatego też zwiedzanie całości nie zajmie zbyt wiele czasu. Warto jednak zahaczyć o pełną godzinę, kiedy co niektóre zegary zaczynają wybijać godzinę i dźwięk ten niesie się przez piętra... :)
Informacje praktyczne:
- Adres: Schulhof 2
- Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 10-18
- Wstęp: bilet normalny - 7 €, ulgowy - 5 €. Dzieci i młodzież do 19 r.ż. wchodzi za darmo. Ponadto w każdą pierwszą niedzielę miesiąca darmowy wstęp dla wszystkich.

MUSEUM FÜR VERHÜTUNG UND SCHWANGERSCHAFTSABBRUCH - MUZEUM ANTYKONCEPCJI I ABORCJI

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o tym muzeum, byłam w szoku, że ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł. Po czym poszłam je odwiedzić jeszcze w tym samym tygodniu ;). Muzeum założył w 2003 roku ginekolog Christian Fiala, który stwierdził, że jako lekarz ma zbyt ograniczone możliwości, by dzielić się wiedzą z ludźmi. Wystawy są niewielkie, ale bardzo szczegółowe - zapoznanie się z materiałami w zaledwie dwóch pokoikach może zająć trochę czasu. Muzeum Antykoncepcji i Aborcji to wiedza o ludzkiej płodności w pigułce. Pierwsze pomieszczenie (Antykoncepcja) to informacje o tym, dlaczego ludzie od wieków chcieli kontrolować płodność i jakie były ograniczenia (zarówno naukowe, jak i ludzkie - czyt. religia i polityka), poznamy różne stare i nowe środki antykoncepcyjne i dowiemy się, jak wykrywano ciąże przed wynalezieniem testów. Druga sala dotyczy aborcji - znów, jak wyglądał ten zabieg kiedyś i jak wygląda teraz, jak rozwijały się przepisy prawne, jakie były konsekwencje niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu... Nie spodziewajcie się tutaj drastycznych ujęć (choć dla mnie narzędzia do nielegalnej aborcji + własna wyobraźnia wystarczą...), bo muzeum prowadzi też zajęcia edukacyjne dla uczniów, więc wszystko musi być przedstawione tak, by i dzieci mogły to oglądać. Dla mnie Muzeum Antykoncepcji i Aborcji jest jednym z najfajniejszych w Wiedniu - podziwiam je też za fakt, że do tematu (jakby nie patrzeć) dość kontrowersyjnego podeszło się w sposób naukowy, bez oceniania. No może poza tym komentarzem na końcu, że lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli w kontrolowaniu płodności lepiej stawiać na antykoncepcję niż aborcję. Wszystkie wystawy są opisane po niemiecku, ale w cenie biletu mamy audio-przewodnika po angielsku, który opowiada o tym, co znajduje się w poszczególnych gablotach. Jest to jednak skrótowe tłumaczenie i nie znając niemieckiego, można trochę ciekawostek przegapić.
Informacje praktyczne:
- Adres: Mariahilfer Gürtel 37 (muzeum znajduje się na pierwszym piętrze w kamienicy, trzeba wejść do klatki schodowej)
- Godziny otwarcia: od środy do niedzieli 14-18
- Wstęp: bilet normalny - 8 €, bilet ulgowy (do 22 r.ż.) - 4 €

No to które muzeum zaciekawiło Was najbardziej? ;)

Podobne posty

0 komentarze

Kraje

anglia (3) austria (137) belgia (1) chorwacja (15) cypr (6) czarnogóra (5) czechy (6) dania (1) ekwador (4) finlandia (7) francja (1) grecja (11) hiszpania (10) holandia (1) irlandia (3) islandia (4) kolumbia (21) kuba (3) litwa (2) luksemburg (1) łotwa (1) malta (2) monako (2) nepal (8) niemcy (3) norwegia (1) panama (13) polska (33) portugalia (1) rumunia (8) słowacja (3) słowenia (8) szwajcaria (9) szwecja (222) tajlandia (6) ukraina (2) węgry (7) włochy (15) zea (4)

Instagram